İkinci el kombi satın alırken nelere dikkat edilmeli ?

İkinci el kombi satın alırken nelere dikkat edilir, kombi satın almadan önce ne yapmalıyız, ikinci el kombiler güvenli midir ? ikinci el kombi fiyatları ne kadar ?

ekonomik krizle boğuştuğumuz şu zamanlarda vatandaşların büyük bir çoğunluğu ikinci el eşyalara yöneldi. ha bu arada şunu da söylemem lazım, bazı ikinci el ürünler var ki inanın yeni aldığınız eşyalara tabiri caize 10 basar. mesele ikinci el bir koltuk takımı, yeni aldığınız koltuk takımına taş çıkartır. bazı insanlar ikinci el mal kullanmayı sever, sanatçıların bazıları da ikinci el eşya alıp kullanırlar. valla ne yalan söylim, bende güzel ve kaliteli bir ikinci el mal bulursam kesinlikle kaçırmam.

neyse meseleye dönelim efendim;

bir kombi lazım değil mi ? o zaman size birde internet lazım 🙂 hemen açıyoruz telefonumuzu. hani o ikinci el eşya alıp satılan yerler var ya, oralara giriyoruz…. ve başlıyoruz tıkırdatmaya… nihayet gözümüze hem fiyat, hemde kalite bakımından güzel bir kombi kestiriyoruz. sahibiyle başlıyoruz pazarlığa, derken kombiyi satın almak için kombiyi satanın evine gidiyoruz. işler bir anda ne kadar hızlandı, lap diye adamın evindeyiz…

abi kombi sağlam mı ya, bize sorun filan çıkartmasında, zaten paramız yok !

gibilerinden laflar hiç kimsenin vicdanında karşılık bulmaz (hiç kimse derken lafın gelişi söyledik)  kimse, “kombim sağlam değil, bu kombiyi buradan parasını verip de aldıktan sonra bir taksiye atıp evine götürsün, indir bindir bir ton rezillik çekersin, bir ustaya tekrardan para bayılıp montajını yaptırsın ama çalışmaz, ısıtmada yapmaz ve sen sinir olursun” demez.

“çalışıyor aslanım” der.

ikinci el eşya satın alırken en önemli ve değişmeyen kural şudur :

kimseye güvenmiyoruz !

almış olduğumuz ürünü deneyerek alıyoruz. ikinci el bir mal satın alındıktan sonra arıza çıkartırsa muhtemelen elinizde kalır, gider derdinizi marko paşaya anlatırsınız. işte marko paşayla muhatap olmamak için satın aldığınız eşyayı deneyerek satın almalısınız.

kombisini satın almak için konuştuğunuz kişiye şunu diyeceksiniz:

kombi sökülü mü ? sökülü değilse ben geldiğimde kombiyi çalıştırırım, çalışmıyorsa almam… kombi sökülü ise bunu takıp deneyeceğimiz bir yer yoksa gene almam.

öyle ya ! 1000 lira verip yazı tura atacak haliniz yok, haa atıyorsanız bu sizin bileceğiniz iş; o zamanda bık bık ağlamayacaksınız.

demem o ki, sökülü bir kombinin çalışıp çalışmadığını anlamanız imkansızdır. öyle elektriğe takılarak anlaşılmaz bu. kombinin motoru çalışıyor mu, ısıtması nasıl, ateşleme sistemi nasıl, otomatik olarak açılıp kapanıyor mu, yani sağlıklı ısıtma yapıyor mu ? işte bütün bunları kombiyi en az 20 dakika yerinde test ederek anlarsınız.

size kombiyi deneme şansı vermeyen  satıcıdan mal almayınız. gidin sıfır kombi alın o zaman, şaka yapmıyorum.

şayet spotçudan ikinci el kombi alacaksanız mutlaka garanti isteyiniz. spotçu satın alacağınız kombiye garanti vermiyorsa ürünü satın almayınız. spotçuya ise mutlaka tanıdığınız biriyle gidin (spotçuyu tanıyan bir tanıdığınız) çünkü spotçu denilen adamların bir çoğu ne dediğini 10 dakika sonra unutur (!)