Bana göre en iyi kokan 9 erkek parfümü

parfüm… dolayısıyla koku… işte benim zaafım ! hatta vazgeçilmezim…

güzel kokuyu severim… güzel kokmayı da severim. insanoğlu güzel kokmayı sever, bu yüzden güzel kokmasını sağlayacak parfüm arayışına girer. “sıkayım da şunu, şöyle bir güzel kokayım” der.. tabi ki herkes güzel kokmasını, parfümü, güzel kokuyu bilmez. otobüsün içine binip de çöp bidonu gibi kokan tiplerde vardır bu dünyada. git yıkan, banyo yap, elbiselerini yıka, elini yüzünü yıka…toplum içerisine çıkıyorsun, hayvan gibi dolaşma !

erkek parfümleri her zaman kadın parfümlerinden daha çekici kokar. bunu tartışmaya bile gerek yok !..bu neden böyledir bilmem. yok denecek kadar az hoşlandığım bir kaç tane kadın parfümü vardır sadece… bayan parfümleri ağır, havasız, rutubet gibi geliyor bana. bir çok insanda benimle aynı fikirde. kime sorarsam erkek parfümlerinin daha güzel ve çekici koktuğunu söylüyor. yani çoğu insanla anlaşıyoruz bu parfüm kokusunda 🙂  hatta bayanların büyük çocuğunun erkek parfümü kullandığına da eminim.

piyasada binlerce hatta belkide milyonlarca değişik parfüm çeşidi var. bazıları güzel koktuğu gibi bazılarının “parfümle” bir ilgisi yok. hangi tip insan böylesine “leş gibi kokan” bir karışımı parfüm diye imal eder ve satarak ondan para kazanma telaşına girer bilmem. hele birde “leş gibi kokan” şeyleri alıp üzerine boca boca sıkarak dolaşan insanlar var. tamam, parfüm kokusu kişiye göre değişiklik arzeder; benim hoşlandığım bir koku sana güzel gelmez, eyvallah.. ama be kardeşim bazıları var ki leş gibi kokuyor yahu 🙂 şayet sen bu kokudan hoşlanıyorsan hakikaten sende “koku alma” özelliği yok olup gitmiş.

neyse ya insanların zevki beni ilgilendirmez. biz yazımıza bakalım.

1 – Dior, Fahrenheit EDT Erkek Parfümü

bana göre parfümün babası 🙂 sıkıldığı tende “kalıcı olma” özelliği var. güzel ve çekici kokan bir erkek parfümü.1988 yılında christian dior modaevinin harmanlayıp piyasaya sürdüğü fahrenheit adlı müthiş erkek parfümü, muhtemelen dior bile hiç ummadığı kadar dünya üzerinde ses getirdi. bu parfüm gerçi christian cior böylesine ilginç, sıradışı, çarpıcı ve farklı parfümleri ortaya çıkarmasını beceriyor fakat fahrenheit erkek parfümü söz konusu dior için oldukça önemli bir eser ve hatta bir başyapıt 🙂 fahrenheit erkek parfümünü herhangi kategoriye koymak mümkün değil. fahrenheit adlı erkek parfümünü kategoriye etmeyi bir kenara bırakın henüz uzmanlar tarafından kokusunun neye benzediği bile tartışma konusu. bir şişe 100 ml christian dior fahrenheit edt erkek parfümünün fiyatı 550 ile 650 lira arasında değişmektedir.

2-  Calvin Klein – CK Be EDT Erkek Parfümü

unisex parfümlerin içerinde en iyi olan parfümlerdendir; bayanlar CK Be EDT Erkek Parfümü yoğun olarak kullanırlar. hem bayanlar, hem de erkeklerin rahatlıkla kullacağını bu parfüm harika bir kokuya sahiptir, derin derin içe çekildi an, baş döndüren bir etkiye sahiptir. bağımlılık yaptığından CK Be EDT Erkek Parfümü kullanan kişiler kesinlikle uzun yıllar başka parfüm kullanamazlar. her tipi ve modele yakışmaz bu parfüm. bazı tenlerde daha çekici kokar. zaten parfüm her insanda güzel kokmaz onu taşımakta önemli 🙂 200 ml bir şişe calvin klein ck unisex parfüm 150 ila 300 lira arasında değişmektedir.

3- Lacoste – Red EDT Erkek Parfümü

kullananlar tarafından “kalıcılığı” için düşük not almış ama kokusu bir harika olan locaste firmasının ürettiği erkek parfümü. bu parfümün gene kırmızı şişede bayan için olanı da var ve kokular birbirlerine oldukça yakın. bu parfümü sıktığınız andan bir kaç saat sonra ortada eser kalmaz. locoste gibi bir firmanın nasıl böyle kolonya gibi uçucu, bir kaç saat içinde kaybolup ortadan yok olan parfüm imal ettiğine şaşırmıyor değilim. ancak kokusu enfes ötesi, harika parfüm. lacoste red erkek parfümünü yolda, otobüste; herhangi bir yerde herkese bir şekilde tanıdık gelir.. “aaa şu parfüm” der ama adını bir türlü bilmez. işte o adı bilinmeyen parfüm lacoste red kırmızı şişe erkek parfümüdür. 125 ml bir şişe lacoste Red EDT Erkek Parfümünün fiyatı: 250-350 lira arasında değişmektedir.

4 – Bvlgari – Aqva Pour Homme

bvlgari aqva, çok fresh ve etkileyici, yazlık; yaz aylarında kullanılan bir erkek parfümüdür. üretici firmanın 2005 yılında piyasaya sürüldüğü ve bellirli bir zaman sonra büyük bir hayran kitlesine sahip olduğu parfüm. halen iyi bir satış başarısı da elde etmeye devam ediyor.  parfümün ayı, mevsimi, zamanı mı var diye soruyorsanız; evet, bana göre var. her parfümü her mevsimde kullanamazsınız. benim fikrime göre bvlgari aqva erkek parfümü öyle her mevsim kafanıza göre kullanacağınız bir parfüm değildir. çünkü sıkıp içinize çektiğiniz anda buram buram deniz kokusu alınan ve uzun süre kalıcılığını koruyan muhteşem bir kokudur. bvlgari aqva erkek parfümü sert ve biraz daha baharat oranı yüksek kokulardandır. 100 ml bir şişe bvlgari aqva parfümün fiyatı, 250 ila 450 lira arasında değişmektedir.

5 – Le Male EDT Erkek Parfümü

afrodizyak etkisi olduğuna inanılan dayanılmaz bir erkek parfümüdür. pek dengi bulunmayan parfumlerindendir. kendine has bir çekiciliği ve kokusu vardır. unisex olduğu söylenir kadına da erkeğe de yakışır. bu parfümü çok değil az sıkmak gerekir, fazla sıkıldığında ağır kaçabilir. ancak her ne kadar çok da sıksanız belirli bir zaman geçtikten sonra bir miktar uçuculuğunu kaybettikten sonra asıl etkisini göstermeye başlar. şişe tasarımıyla da ilginç olma özelliğini sahiptir. yukarıda Le Male EDT Erkek Parfümünün kendine özgü şişesini görmektesiniz. pahalı bir parfüm değildir ama etkili bir parfüm olduğunu biliniyor. 125 ml bir şişe Le Male EDT Erkek Parfümünün fiyatı 200 ila 450 lirasında değişmektedir.

6 – Fuel For Life Homme EDT Erkek Parfümü

diesel markasının ilk sıkıldığı andan itibaren insanı etkileyen başarılı bir erkek parfümü. söz konusu parfüm 2007 yılında piyasaya sürülmüş olup içinde bulunduğumuz zaman dilimine kadar kendine özgü kokusuyla hayran kitlesine her geçen gün yenilerini eklemeyi başarmıştır.odunsu kokulardan harmanlanmış algısı vermektedir. kendi hayran kitlesi dışındaki k insanlar tarafından da büyük beğeniyle kullanılan diesel fuel for life homme şahsi kanaatim son 10 yılın en iyi, en karakterli erkek kokularından birini oluşturduğudur…kalıcı ve çarpıcı kokusu hafif uçmaya başladıktan sonra baş döndürücü olan parfüm.  kadınların büyük bir kısmının beğendiği bir koku. tek bir dezavantajı var bana göre; sadece kış mevsimi için ideal. sıcak yaz aylarında insanı yoran bir havası var. 1 şişe 125 ml diesel fuel for life homme erkek parfümü 250 ila 450 lira arasında satılmaktadır.

7 – Kenzo L’Eau Par Indigo Homme

 

kendine güvenen özgün ve asi ruhlu erkeklerin parfümü olarak tanımlanan Kenzo L’Eau Par Indigo Homme, 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. En iyi baharatlı kokular arasında ilk sırada olabilir. söz konusu parfümün imal edildiği 2009 yılından bu yana oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşmıştır. iyi giyimli bir erkeğin, eksik kalan tarafını tamamlayan koku olarak tanımlanmaktadır.kullanıcısı bir hayli çoktur ülkemizde bir çok kişi tarafından kenzo parfüm markası yakından bilinmektedir. kenzo parfüm markası hatırlanacağı gibi 90’lı yıllara damgasını vurmuş bir parfüm markasıdır. 100 ml bir şişe kenzo l’eau par pour homme parfümün fiyatı 250 lira ile 400 lira arasında değişmektedir.

8 – Jimmy Choo Jimmy Choo Man Eau de Toilette

söz konusu ettiğimiz parfüm, şekerli tarz kokulardan hoşlananlar için ideal bir tercihtir. yeni sezonda çarpıcı bir yeniliğe imza atıyor. erkeklere özel ilk kez parfüm üreten marka jimmy choo man ile tüm dikkatleri önce erkekler de, sonra bu muhteşem kokuyu duyan kadınların dikkatini çekiyor. jimmy choo man marka erkek parfümü ülkemizde fazla tanınan bilinen bir parfüm markası değildir. hatırı sayılır oranda kullanıcısı kitlesi olmasına rağmen diğer szöüne ettiğim parfüm markaları kadar yaygın bir kullanım oranına sahip değildir. odunsu aromatik orman esintileriyle bezenmiş ferah mı ferah ama güçlü bir kokuyla karşımıza çıkan söz konusu erkek parfümünün 100 ml bir şişesi 250 ile 400 lira arasında satışta bulunmaktadır.

9 – Versace Eros

kokusuyla olduğu kadar şişesiyle de beğeni toplayan versace eros adlı erkek parfümü, ilk sıkıldığı an ile, aradan geçen zaman sonra “anın” kokusu birbirinden farklıdır. güzel olan koku, aradan 3,4 saat geçtikten sonra ki kokudur.kalıcıdır. sonuçta versace’nin ürettiği bir parfümdür. versace eros adlı ünlü parfüm endini şu sözlerle tanımlar:

“aşk, tutku, güzellik ve arzu. versace eros güçlü, tutkulu ve kendisinin efendisi bir erkeğin parfümü. eros cilt üzerinde benzersiz bir hava, güven verici bir erkeksilik”

parası olup da hangi parfüm alsam diye düşünen erkekler ya da “erkek arkadaşıma hangi parfümü alsam” şeklinde hayal kuran bayanların hiç düşünmeden satın alacağı bir parfümdür. 100 ml bir şişe versace eros erkek parfümüni fiyatı 300 ile 500 lira arasında değişmektedir.

5 yorum

  1. Fahrenayt şaşmam bundan diğerleri hikaye 45 yaşındayım gençliğimden bu yana fahrenayt kullanırım. 10 numara kokusu vardır bilen bilir

  2. Calvin Klein – CK Be EDT parfümü yabana atılır bir parfüm değil bana göreen iyi kokan erkek parfümü Calvin Klein – CK Be EDT dir başkasını bilmem 🙂

Yorumlar kapatıldı.