Doğum kolaylaştıran egzersizler nelerdir ? öne pelvik tilt yorumlar…

bayanlar için dünyanın en önemli şeyi nedir ? tabi ki bebeğidir !

bayanlar bebeğini doğurmadan önce hamileliğine yakın bir zaman kala heyecanlanırlar çünkü dünyaya yeni bir bebek getirmenin o tarifi imkansız heyecanını yaşarlar. bu heyecana babada ortak olur ama anne kadar heyecanlanmaz. her zaman söylerim, annelik bambaşka ve kutsal olan bir şey.

bu yazımızda doğumu kolaylaştırmak için yapılan bazı egzersizler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. bunlardan bir tanesi öne pelvik tilt egzersizi nedir, pelvik kasları nasıl çalıştırılır, doğum kolaylaştıran egzersizler gibi sorulara cevap aramak olacak.

evet sayın okurlarımız az evvelde söylediğimiz gibi, hamileliğiniz döneminde doğumunuzu kolaylaştırmak amacıyla uygulayabileceğiniz pelvik kaslarını güçlendiren hareketleri yazımızın detaylarında bulabilirsiniz!

hamilelik ve kegel egzersiz hareketleri

hamile bayanları ilgilendiren ön pelvik tilt nedir? pelvik kasları nerededir ve bu kaslar nasıl çalıştırılır, doğumu kolaylaştıran egzersiz hakkında en önemli tavsiyeler nelerdir ?…

kegel egzersiz hareketleri

pelvik kası mesane ile rahim arasında köprü görevi gören bir kastır. pelvik kaslarını çalıştırabilmek için günlük kegel egzersizi denilen bir egzersiz çeşidini uygulamaya ihtiyacınız vardır. konusunda uzmanlaşmış hekimlerimiz (konusunda uzmanlaşmış diyorum, dikkat ediyorsunuz değil mi ) bayanlara özellikle hamilelik dönemindeki önerdiği kegel egzersizi, bağırsak ve mesane fonksiyonlarını iyileştirmeye, güçlendirmeye ve söz konusu bölgeyi korumaya yönelik harika egzersizler olarak tanımlanırlar.

pelvik kaslarını çalıştırmak için tavsiye edilen kegel egzersizinden etkili ve aynı zamanda hızlı bir şekilde sonuç alabilmek için bu egzersizi (kegel egzersizini) düzenli yapmanız çok önemlidir ! aklınıza geldiği zaman değil, saatinizi kuracaksınız ve günün belirli saatlerinde (hekiminizin programına uyarak) yapacaksınız. çünkü et etkili sonuçlar düzenli ve disiplinli bir programa uyulduğunda elde edilir..

hemen aşağıda yer alan videoda pelvik kaslarını güçlendiren kegel egzersizleri hakkında detaylar bulabilirsiniz.

yeni anne adaylarında, hamileliğin belirli bir zaman döneminden itibaren uygulanması şiddetle tavsiye edilen kegel egzersiz ne işe mi yarıyor ? şu işe yarıyor : doğumda daha kolay ıkınma, zorlanma ve kasların daha güçlü olmasını sağlamaya yöneliktir. işte gördünüz mü ne kadar önemli bir şey olduğunu.

kegel egzersizi yalnızca hamilelik döneminde mi yapılması gerekir ? tabi ki hayır ! kegel egzersizi, cinsel ilişki esnasında erkeklerin daha fazla haz duymasını da harekete geçirmeye yönelik bir egzersizdir. kegel egzersizi delilen şeyin uygulanması ise son derece basittir. herhangi bir hoca veya öğreticiye gerek olmadan evinizde kendi kendinize yapabilirsiniz.

bakın, aşağıda ki videoda konuyla ilgili detaylar anlatılmış, dinlemenizi öneririm.

genel anlamda pelvik taban kaslarını çalıştıran bu hareketlerin yapılışlarını ve faydalarını sayın okurlarımız için anlatmaya devam ediyoruz.

ÖNE PELVİK TİLT NEDİR ? PELVİK KASLARI NE İŞE YARAR ? NASIL GÜÇLENDİRİLİR ?

insan kalçanın dışa dönük olması lordoz olarak tanımlanırken pelvik tilt kalçanın içe gömülmüş halidir. yani tam tersi bir durum arzeder. diğer yandan, bel çukurunun dümdüz olması ile ortaya çıkan söz konusu duruş bozukluğu, yandan bakıldığı anda sanki kalça yokmuş gibi görünür.

BURAYA DİKKAT: anne karnındaki bebeğin uygulamış olduğu baskı sebebiyle daima yorulan ve güçsüzleşerek zayıf düşen annenin pelvik taban kasları bebeğin uygulamış olduğu baskı harici daha farklı nedenlere bağlı olarak da zayıflayabilir… mesela normal olmayıp da şiddetli olan bir öksürme, hapşırma gibi refleksif durumlarda idrar kaçırma ile sonuçlanan pelvik kasların zayıflığında kasları güçlü hale getirebilmek için evde egzersizler uygulanmalıdır.

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN YAPILAN EGZERSİZLER NELER ? PELVİK TABANI GÜÇLENDİRME YÖNTEMİ NELERDİR ?

  • DOĞUMU KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN SQUAT HARETİ NASIL YAPILIR?
SQUAT HARETİ NASIL YAPILIR

işte size en etkili kegel egzersizlerden olan squat hareketi. yukarıda yer alan resimdeki gibi hareketler kasları hem esnetiyor hem de güçlendiriyor. öte yandan, şekilli kalçalara sahip olmamıza yarayan söz konusu squat egzersizle ayakta kolları ve bacakları yere paralel şekilde beli bükmeden hareket ettirin. 1 sette 12 kez olmak üzere 3 set yapın..

  • DOĞUMU KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN PELVİK TİLT NASIL YAPILIR?
PELVİK TİLT NASIL YAPILIR

yukarıda yer alan pelvik tik hareketini yapacak iken pelvisi öne ve arkaya yatırın. yatış pozisyonundaysanız pelvisi yukarı aşağı hareket ettirin. Bu sırada nefessiz kalmamaya özen gösterin.5 defa tekrar edin.