İşitme testi devlet hastanesinde yapılıyor mu ?

biz bu yazımızda yenidoğan bebeklere yapılan işitme testinden söz edeceğiz. yetişkinkere yapılan işitme testi, mevzumuz dışında…

hemen lafı evirip çevirmeden meseleye girelim ve en önemli bilgileri yazımızın başında sizlere verelim.

işitme testi dediğimiz şey yenidoğan bir bebeğe 2 aya kadar yapılması gereken çok önemli bir testtir. bu test yenidoğan bir bebeğe 2 günlükken yapılabilir. çok basit bir şeydir. endişelenmenize kesinlikle gerek yoktur. bebeğinize asla zarar vermez !.

yenidoğan işitme testi devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. size önerebileceğim devlet hastanesi ise sarıyer etfal çocuk hastanesidir. aşağıda bu hastanenin görüntüsünü görmektesiniz.

sarıyer etfal çocuk hastanesi

sarıyer etfal çocuk hastanesinin arka (kahverengi blogu) binasına giriyorsunuz ve 3. kata çıkıyorsunuz. 3. katta kulak burun boğaz bölümü var. söz konusu bölümde yenidoğan bebeklere işitme testi yapılmakta. çok temiz ve güzel bir hastane.

ben yeni doğan bir bebeğe özel bir polikinikte işitme testi yaptırmak için fiyat sorduğumda (ocak 2020) 250 lira dediler. devlet yani sgk özel hastanelerde yaptırılan işitme testinin hiç bir şekilde ücretini karşılamıyor. 250 liranın tamamını siz cebinizden ödüyorsunuz. tabi ki bu fiyat yani 250 lira, hastanesine ve mevkisine göre 1000 liraya kadar çıkabilir.

şimdi sizlere işitme testiyle ilgili merak ettiklerinizi uzmanından cevaplayalım.

Adım adım işitme testi

1. Adım

Bebeğin duyma fonksiyonunun değerlendirilmesi için ilk olarak Otoakustik Emisyon (OAE) adlı test uygulanır. Bu test, bebeğin duyup duymadığını gösterir ve sonuç “geçti” ya da “kaldı” şeklinde verilir. Hafif ve orta derecedeki işitme kayıpları bu testle tanınamayabilir.

2. Adım

Ailesinde işitme kaybı öyküsü olan, herhangi bir nedenle yenidoğan yoğun bakımda bulunan, 36 haftadan önce doğan ve sarılık tedavisi için fototerapi gören bebekler daha ayrıntılı bir testten geçmelidir. Bu bebeklere, sese karşı oluşan beyin sapı cevabı fizyolojik olarak ölçülmesi işlemi; Yenidoğan BERA/ABR”uygulanır. Bu test, işitme sapı ve işitme sisteminin bütünlüğü hakkında bilgi verir.

3. Adım

Konuşma geriliği şüphesi olan çocuklara Klinik BERA/ABR” testi uygulanır. Test sırasında yapılan işlem kesinlikle radyolojik değildir ve çocuğa hiçbir zararı yoktur. Herhangi bir kesi işlemi de uygulanmaz. Testin uygulanacağı günden bir gün önce çocuğa banyo yaptırmak, özellikle kulak ve kulak arkasını çok iyi temizlemek gereklidir. Test için hastaneye giderken çocuk uykusuz bırakılmalı ve yolda da uyumasına izin verilmemelidir. Eğer çocuk testin yapılacağı günün öncesinde grip, nezle gibi bir hastalığa yakalanırsa doktoru bilgilendirilmelidir. Yenidoğan döneminden yapılan periyodik taramaların klinik BERA/ABR testi kadar net sonuçlar vermediği unutulmamalıdır.

Doğum sonrası ilk kontrollerde her bebeğe işitme testi uygulanmalıdır. Eğer ilk kontrolde bu test unutulursa ilk 3 aya kadar mutlaka yaptırılmalıdır. İşitmesinde herhangi bir anormallik tespit edilen bebekler, daha detaylı bir inceleme için kulak burun boğaz uzmanları tarafından değerlendirilmeli ve uygun tedavi sağlanmalıdır.