Kuveyt türk altın transferi yorumları, altın eft’si nasıl yapılır ?

kuveyt türk altın transferi yapıyor mu , kuveyt türk altın transferi nasıl yapılır, kuveyt türk altın ef’tesi nasıl yapılır.

bu yazımda sizlere kuveyt türk adlı bankadan altın taranferi yapılır mı onu anlatmaya çalışacağım.

kuveyt türk bankasında biraz altınım vardı, bunlar gram altın. elime para geçtikçe 1,2 gram alıyor ve atıyordum köşeye. daha sonra bu bankanın yapmış olduğu uygulamalar beni sinirlendirmeye başlayınca kendi kendime neden bu adamlara para kazandırayım dedim ve söz konusu bankada bulunan altınlarımı başka bir bankaya transfer etmek istedim.

şimdi size başımdan geçenleri aynen anlatacam.

kuveyt türk bankasında bir miktar gram altınım var… bankalar arası altın transferinin ülkemizde uygulamaya girdiğini biliyorum, önceden böyle bir şey yoktu. yani siz bankadan bulunan gram altınlarınızı bir başka bankaya çok düşük bir ücret karşılığında “aynı para” gibi eft yapıyorsunuz. bunun adınada altın eft’si deniliyor.

ismini vermek istemediğim bir kuveyt türk şubesindeyim; ki zira altın eft’si internetten değil bizzat şubeye gidilerek yapılması gereken bir işlem ! ama bu durum sadece kuveyt türk bankası için geçerli. diğer bir çok bankada altın eft’si internet sitesinden geçekleşiyor. kuveyt türk ise altınları çok sevdiği için onlardan ayrılmak istemiyor ve size elinden gelen her türlü zorluğu (bana göre çirkefliği) yapıyor.

şube çalışanına altınlarımı vakıfbank’da bulunan altın hesabıma eft yapmak istediğimi söyledim. bana şöyle bir şeyler söyledi:

  • biz ancak başka bir kuveyt türk hesabına altınlarınızı yollayabilir.
  • nasıl yani ?
  • yani altın bizim bankamızda kalacak ve siz ancak başka birinin hesabı kuveyt türk’de ise altınlarını yollayabilirsiniz bunun dışında işlem yapmamıza sistem izin vermiyor. (adam öyle emin konuşuyor ki insanın bu adama inanası geliyor) 
  • yani altınlar sizin bankanızdan çıkmayacak, doğru mu anladım ?
  • evet doğru anladınız.
  • ama diğer bankalarda böyle bir sınırlama yok. hem sonra size benim altınlarımdan istediğim kişiye istediğim bankaya yollarım
  • (ses yok)

şube çalışanının bana söylediği şeylere tabi ki inanmadım ve bunun keyfi bir tutum olabileceğini düşündüm bankadan çıktım ve kuveyt türk müşteri hizmetlerini aradım. oda aynı şeyi söylüyor iyi mi 🙂

hiç üşenmedim ve kuveyt türk bankasının başka bir şubesine gittim. gittiğim şube hiç bir şey söylemeden kimliğimi istedi ve hesabımda bulunan gram altınları diğer bankaya yolladı. karşılığında ise 4 lira aldı.

bu adamlar böyle adamlar işte !

yersen !

yani ben orada bu adamların söylediklerine inansam altınlarım kuveyt türk bankasında kalmaya devam edecek. ben herhangi bir bankaya altın eft’si yapılacağından öyle eminim ki aslında bu adamlar şuç işlediklerinin farkında değilller ama bunlara hesap soracak kurum var mı bu memlekette, tabi ki yok ! işte bu yüzden ellerini kollarını sallaya sallaya ve “kafalarına göre” işlem yapıyorlar. birinin olmaz dediği bir şeyi diğer şubude hallediyorsun.

bu bankaya tek kuruş bile kazandırmak istemeyişimin ne kadar haklı bir düşünce olduğunu bir kez daha anlamıştım.

sonuç itibarıyla gram altınlarımı kuveyt türk hesabımdan vakıfbank’a tranfer ettim. sizde gram altınlarınızı kuveyt türk hesabınızdan başka bir bankaya yollamak istediğinizde sizede bana söyledikleri şeyin aynısını söyleyebilirler. çünkü tutturabildiklerine göre işlem yapıyorlar. ama kesinlikle inanmayın ve işin peşini bırakmayın.

prim vermeyin böyle adamlara !