implant iyileştirme başlığı ağızda ne kadar süre durmalı ?

adı üzerinde implant iyileştirme başlığı… implant işi şayet implant iyileştirme başlığı aşamasına geldiyse tamamlanmasınada çok az kalmış demektir.

implant iyileştirme başlığı ağızda ne kadar kalmalı ?

diş hekimleri bu soruya genelde “1 hafta” şeklinde cevap verir. implant iyileştirme başlığı implant köküne vidalanır ve 1 hafa sonra sonra tekrar dişçiye gelmeniz istenir. bu sürenin anlamı ise şudur:

implant iyileştirme başlığı takıldıktan sonra diş eti ya da implanta bir iltihaplanma söz konusu olabilir. şayet bu gibi olumsuz bir durum meydana gelmişse “asıl diş” takılmadan evvel müdahale yapılır. implant iyileştirme başlığı takıldıktan sonra diş etinde iltilaplanma meydana gelebilir ki benim dişimde geldi. ağzımda bulunan implant köküne implant iyileştirme başlığı takıldıktan sonra eve geldim ve bir gün sonra implantın olduğu bölge şişmeye başladı.

3,5 geri ye gidelim…

bundan 3,5 ay evvel dişime implant çaktırdım. diş hekimi bana 3 sonra gelirsin dedi. zaman o kadar çabuk geçmiş ki 3 ay değil 3,5 geçmiş aradan… 3,5 sonra dişçime gittiğimde röntgen filme baktı, implantın çene kemiğine güzel bir şekilde kaynadığını söyledi. şu aşamada implant iyileştirme başlığını vidalayabiliriz dedi. muayene koltuğu uzandım dişime iğne vurdu ve bir müddet sonra ağzım uyuştu. elinde özel bıçağıyla diş etimi kesti (implant kökünü bulmak için) implant kökü aradan geçen 3,5 aylık zamanda o kadar güzel kemikle kaplanmış ki  dişçi kökü bir türlü açığa çıkartamadı ve elime aldı kesme aletini implantı çevresinde oluşan kemiği kesmeye başladı ve implant kökü, iyileştirme başlığı takılacak kadar açığa çıktı. fakat operasyon yapılan bölge bir hayli kanadı. dişçi implant iyileştirme başlığını implant köküne vidaladı ve bana 1 hafta sonra gel dedi.

aradan bir kaç gün geçtikten sonra operasyon yapılan diş etimde hafif bir şişme meydana geldi. artık o kadar tecrübeliyim ki bu konuda, hemen diş etimin iltihap kaptığını anladım ve anında antibiyotik kullanmaya başladım. diş etim iltihaptan şişince implant iyileştirme başlığı ufak ufak kapanmaya başladı. bu kötü bir durum ! neyse ki düzenli antibiyotik kullandığım için 2,3 gün sonra ağzımda ki iltihap yok olmaya başladı ve her şey normale döndü.

şu an itibarıyla (tam bugün) 1 hafta geçti. ama ben bir kaç gün daha beklemek istiyorum çünkü ağzım iltihap kaptı ve ben antibiyotik kullandım. 1 hafta değilde 10 gün beklemeyi düşünüyorum. şu an durumun iyi ama ben bir kaç gün daha geçsin diye bekliyorum.