Kombi neden ısıtmaz, sebebi çok basitmiş

kış aylarının gelmesiyle birlikte kombi arızaları, kombi peteklerinin ısınmama sorunları oldukça popüler olmaya başladı. artık yaz aylarına kadar kombiyle yatar kombiyle kalkarız 🙂 bütün bir yaz mevsimini dinlenerek geçiren kombi ve petekler artık mesaiye başladı. peki kombilerimiz acaba ne kadar sağlıklı çalışıyor ? kombilerimizin ne kadar sağlıklı çalışması dişlerimiz ne kadar sağlık sorusunu sormakla aynı. şöyle sormak lazım aslında 6 ayda bir düzenli olarak kaç kişi diş kontrolünden geçiyor ya da 6 ayda bir kaç kişi kombisine bakım yaptırıyor ? ne alası var demeyin çok alası var…

evimde bir kombi var, 3 sene önce aldım. hadi marka ve modelini de yazayım: baymak luna3 240 fi yoğuşmalı kombi .önümüzde ki 4 sene boyunca garantisi olan kombinin toplam garanti süresi 7 yıl. merak edenler için söylüyorum, 7 yıllık garantiyi ben ekstra para vererek yaptırmadım kendiliğinden garanti bu. kombim 3 sene boyunca aktif olarak en fazla 3 ay çalışmıştır.

elimden küçük ve büyük işlerin bir çoğu gelir. hatta bazı usta geçinen kişilerden daha fazla bilgi ve beceriye sahibim. bunu kesinlikle hava atmak ya da egomu tatmin etmek için yazmıyorum, bir hakikati belirtmek için söylüyorum, çünkü ustayım diyen ve pense bile tutmasını beceremeyen çok odun kafalı adam gördüm ben.

PETEKLERİN SUYUNU BOŞALTIP TEMİZLEDİM

size yukarıda marka ve model numarasını verdiğim kombiyi havaların soğumasıyla çalıştırdık. kombi ısıtmıyor, petekleri yarısı resmen buzdolabından çıkmış su gibi soğuk, nasıl iş bu ? peteklerin üstü sıcak altı soğuk… peteklerin karşısına geçip düşünüyorum “buradan sıcak giren su 5,6 karış yerden nasıl buz gibi çıkar, en azından üstten giren ve alttan çıkan suyun ılık olması lazım değil mi ?

işi gücü bıraktım sabah akşam kombi ve peteklerle uğraşıyorum. elimde anahtar ve kova evin içinde dört dönüyorum. “peteklerin havasını alın diyorlar” hepsinin havasını alıyorum. petekleri söküp yıkayın yani içindeki pisliklerinden arındırın iyi gelir diye bir şey okuyorum, haydi Bismillah…

komple bütün petekleri söktüm hepsini teker teker banyoya sokup adam gibi tertemiz tazyikli suyla yıkadım cillop gibi temiz oldular, her temizlediğim peteği getirip yerine takmadan evvel o peteğe ait üst ve alt vanalara çamaşır makinesi hortumu takarak içinde bulunan (yani boruların içinde ki su) pis suyu kovalara doldur boşalt yaptım ta ki tertemiz su gelene kadar. temizlemiş olduğum tertemiz petekleri yani radyatörleri getirip yerlerine taktım.içimde bir sevinç…herhalde başardın oğlum, artık adam gibi ısınırsın artık diyorum kendi kendime. her şey tamam yani…

kombiye en uzak mesafeden teker teker peteklerin havasını almaya başladım, peteklerin havasını alırken, peteklerin uç tarafını biraz (kaldırabildiğim kadar 2,3 cm kadar) kaldırmaya çalıştım ki içinde hiç hava kalmasın en son peteğinde havasını aldım ve kombinin hemen altında bulunan filtreleri de adam akıllı temizledim.son olarak kombinin basınç ayarını ayarladım (altta ki resimde olduğu gibi en iyi ayar ibrenin uzun yeşilin içinde olmasıdır) kombiyi çalıştırdım. odaları kafası kopmuş tavuk gibi geziyorum, bir o odadayım bir diğer odada.

petekler ısınmıyor, ısınmadığı gibi eskiden var olan sıcaklıkta gitti. petekler temizlik yapmadan önce daha iyi ısıtıyordu. ne olduğunu anlayamıyorum. işte bu belirsizlik beni fevkalade rahatsız ediyor, sabaha kadar internette sorunun çözümü arıyorum “onu yapın bunu yapın” filan teker teker söylenilen ve anlatılanları uyguluyorum ama bir türlü petekler ısınmıyor arkadaş. elime bir balyoz alıp kombiyi petekleri hayvan gibi parçalamak istiyorum.

her şeyi yapıyorum yapmasına diyorum da zaten yapılacak fazlada bir şey yok, en fazla petekleri ve filtreyi temizleyebilirim, başka ne yapabilirim ki ? bazıları devir daim pompasının kademesini artırmak iyi gelir filan yazmış ama benim kombimde böyle bir ayar yeri de yok, aradım taradım yok, sirküklasyon pompasının ayarlarını yükseltebileceğim bir şey yok kombide.

evim 68 metrekare 5 tane petek var, peteklerimin toplam uzunluğu 5 metre 60 cm evimde bulunan kombi ise 160 metrekarelik bir evi ; 14 metre peteği aynı anda ısıtacak güçte bir kombi. ulan delirecem.

ben son 2 petekten ümidi kestim o petekleri zaten kapadım şu üç tanesi yansın diyorum başka bir şey istemiyorum. ama kombiye 4 metre mesafede olan bu 3 tane peteği bile ısıtamıyorum.

KOMBİ SERVİS ELEMANLARI GERÇEKTEN İŞTEN ANLIYOR MU ?

yetkili servisi aradım, bir eleman geldi suçu tesisatın döşeniş biçimine attı siktirolup gitti.

tesisat nasıl tıkalı olsun ki diyorum kendi kendime ??? petekleri söktüğümde boruların içinde ki suyu temizlediğimde mermi hızında su akıyor.bu hızda boruların içinden su akıyorsa neden ve neresi tıkalı kardeşim bu tesisatın, tıkalı tesisattan su mermi gibi akar mı ? servis elemanı bir işe yaramadı.

uykularım kaçıyor, hafakanlar basıyor…

gece vakti kalkıyorum hesap yapıyorum. (servis elemanının dediği ya doğruysa, ya sorun kombide değil tesisatta ise ?) aklımdan yer altında olan tesisatı iptal edip dıştan yeni bir tesisat çekmek geçiyor ve bu işin bana maliyetini ve rezilliğini hesaplıyorum, bir yandan da doğal gaz sobası alayım eve bağlayayım diye düşünüyorum. kombiyi iptal etmem, sıcak su ve banyo için durur, evin ısınmasını doğalgaz sobası ile yaparım. 1500 liraya işi bitiririm diyorum hem de kış aylarında doğalgaz sobasının yanına kedi gibi kıvrılır uyurum diye hevesleniyorum, şöyle iyi bir hermatik doğalgaz sobası adam gibi ısınmak filan. ulan mal diyorum kendi kendime, evinde 2000 liralık fıstık gibi kombi var sen doğalgaz sobası kullanacaksın, gece vakti gaz kaçıracak geberip gideceksin. olmaz diyorum sonra ümitsizce…iyi de ne yapacam ben ? servisten gelen angutta bir şey bulamadı…

kombi ısıtmıyor…ne bir iş yapabiliyorum nede başka bir şey düşünebiliyorum adeta tiribe girdim…

Kombiyi satmaya karar verdim ve sahibinden.com’a ilanı yerleştirdim 2000 liraya aldığım ve hiç kullanılmamış fıstık gibi kombiyi 1100 liraya satıp 1100 liralık başka bir kombi alacam. 1100 liralık kombi bana yeter, göt kadar eve hayvan gibi kombi aldım zaten. bu arada meseleyle ilgili arkadaşlarımı arıyorum belki bir yardımları dokunur hesabı… durumu anlatıyorum. bir arkadaşım kombi ustası getirdi adam eve geldi kombiye baktı, içini açtı… daha kombinin reset düğmesini, açma kapama düğmesini bulamıyor; usta bana yardım edeceğine ben ustaya yardım ediyorum. içimden de sana usta diyenin g.. k.. diyorum. bir şey yapamadan gitti. iyiden iyiye dermanım kesildi, bir şey yapamadığım için ilk günkü mücadele azmim de kayboldu, ya kombiyi satıp yeni kombi alacam ya yeni bir tesisat çekip yepyeni evimi kırıp dökecem ya da doğalgaz sobası alıp riskli bir ısınma süreciğine girecem…

elime telefonu aldım, yetkili servisi bir daha aradım, bağırdım çağırdım. “işten anlayan, bilgisi olan birilerini yollayın” dedim.

hemen yarın servisten elemanlar geldi.

adam usta, hakikaten at binenin kılıç ise kuşananın…

usta kombiye baktı peteklere baktı çalışmasına baktı. ( bu arada kombi sürekli olarak E25 hatası veriyordu bu arıza pompanın sıkışma anlamına geliyor) “bu kombi hararet yapıyor” dedi ve başladı vidaları sökmeye. söktü söktü eline aldı ingiliz anahtarını ve PETEKLERE GİDEN SICAK SU BORUSUNUN KOMBİYE BAĞLADIĞI BÖLGEDEKİ YERİ SÖKTÜ.

İŞTE PİSLİĞİ YAPAN YER BURASI. Eğildim baktım resmen kibrit çöpü kalınlığında su geliyor ve bu su peteklere gidiyor kendi kendime “kombi ne kadar iyi bir kombi, bu suyla gene de 2 tane peteği ısıtmasa da ılıklaştırıyor” diyorum…

KOMBİN NEDEN ISITMIYOR ?

Sorun ne ?

Sorun, söz konusu bağlantı yeri arasına konulan contadan kaynaklı. conta şişmiş yamulmuş ve contanın bütün özelliği ortadan kalkmış. conta şiştiği için, kombiden gelen sıcak suyun peteklere ulaşmasına izin vermiyor dolayısıyla pompa sıkışıyor hem E25 arızası veriyor hem de peteklere sıcak su gitmiyor.

conta değişti ve kombiyi tekrar açtık, kombi nasıl ısıtıyor biliyor musunuz, elimi süremiyorum peteklere. o en evin için en uç bölgede bulunan ve kombiyi 85 derece yakmama rağmen ısınmayan 2 tane petek vardı ya, şimdi elimi süremiyorum o ısınmayan peteklere. üstelik peteklerin tamamı ısınıyor üst ve alt sıcaklı aynı. reglaj ayarı filan yapmadım vanalar sonuna kadar açık. çünkü kombi çok güçlü olduğu için reglaj ayarına gerek yok.

SAĞLIKLI KOMBİ VE PETEKLER NASIL OLMALI ?

şunu anladım; sağlıklı bir kombi ve kombiye bağlı peteklerin üstü ve altı sımsıcak olmalıdır yani peteklerinizin bir bölümünde (yan taraf demiyorum yan taraf ısınmıyorsa hava vardır) buz gibi soğukluk varsa kombiniz hasta demektir. eğer güçlü bir kombiniz varsa öyle tesisatı döşerken fazla dirsek kullanmış filan edebiyatı da hikaye. benim evimde gereğinden fazla dirsek kullanıldı ama kombi güçlü olduğu için sorun olmuyor.

tesisatın bozuk olma durumu bana göre zayıf ihtimal hele hele petekleriniz daha önce ısıtıyor ve sonradan ısıtmamaya başlamışsa kesinlikle kombide sorun vardır. ama gene de kafanızın rahat olması anlamında peteklerinizi ve boru içinde bulunan suyu temizleyiniz. suyun siyah olması peteklerin pis olduğu anlamına gelmez aksine siyah su olması daha iyi ve oldukça faydalıdır çünkü o siyahlığı suya veren peteklerin iç kısımlarında bulunan boyadır, bunun amacı peteklerin içeriden paslanma yapmasını önlemektir, fabrikadan böyle çıkar petekler.

bazı madrabaz tesisatçılar bir şeyden habersiz garip ev sahibine “bak abi simsiyah su akıyor, peteklerin ne kadar da pis derler” bu madrabaz tesisatçı bozuntuları aslında o siyah suyun faydalı bir şey olduğunu bilir ama para hırsı sayesinde insanları yanlış yönlendirirler ve avuç dolusu paraları cebe indirip sinsice gözden kaybolurlar.

kısacası suyun siyah olmasında sorun yok, asıl sorun suyun içinde pas, ufak tefek demir, metal parçacıklarının bulunması. belli belirsiz metal ve taş parçaları gibi şeylerin olması tehlikedir, işte bu parçacıklar tesisatınızı tıkadığı gibi peteklerin dip kısımlarına çökerek suyun akış kuvvetine engel olabilir ama ben gene de peteklerin ısınmama sorununu kombiye bağlıyorum.

SON SÖZ

bir de şunu öğrendim, kombi işinde her söylenilene inanmayınız, “bu yetkili servistir, sözüne itibar edilir” deyip karar vermeyiniz. ben evime ilk gelen ve o bir halttan anlamayan servis elemanın lafıyla hareket etseydim, bana yeni bir tesisat çektirecek, evi kırıp döktürecekti. çünkü bana o namusuz herif senin tesisatın yanlış çekilmiş, sen evine yeni bir tesisat çektir, kombinde sorun yok demişti… ama sorun tesisatta değil 50 kuruşluk bir contadaymış.

2 yorum

  1. Ustaların çoğu okuma ve yazma öğrenemeyen çocukların evebeynlerinin zorlamasıyla sanayide veya servislerde meslek hayatlarına çırak olarak başlamaları sonucunda vücut bulurlar. Bunlarda estetik kaygı falan da yoktur. organizasyon da yapamazlar. “Usta, şuraya bir ilave yapsak da şöyle şöyle olsa” gibisinden özel istek yaparsanız da fikirsizlikleri nedeniyle “olmaz” cevabı alır mahcup olursunuz. Ortalığı dağıtır duvarların “A” sına koyup, bir adet tornavida bırakıp (en iyi yanı budur) giderler. Sağ olsun ustalarımız. Ne demişler ustayla iş görme ama ustasız da kalma…

  2. usta?açılımını yapalım önce müşteriye saygılı edepli güleryüzlü olmalı!değilse evine sokma,konusunda tecrübeli olduğunu kesin bir dille öğretmen öğrencisine ders anlatır gibi pıroblemi izah eden nelerin yapılmasını söyleyen kişidir NOT SONRA YAPTIRIRIM diyenden tespit ücreti alınır çünkü işin %90 teşhistir !maalesef servislerin çoğu ucuz eleman çalıştırarak iş yapıyorlar işin püf noktasını bilmiyor HİÇ 2200 TL MAAŞLA 12 saat esnek çalışma usta çalışırmı?

Yorumlar kapatıldı.