Klima iç ünitesinden rüzgar sesi geliyor

2018 kasımında vestel flora klima satın almıştım. kış günü söz konusu klimayı deneme şansım olmamıştı. geçen gün klimayı çalıştırmak nasip oldu. klima vestel flora 12500 BTU. klimadan memnunum ancak servis elamanlarının klimayı doğru düzgün yerine monte edememesi yüzünden bazı sorunlar yaşadım ve bu sorunları bir kaçını hala yaşamaktayım.

geçen gece klima çalışırken (ışıkları söndürdük yatmaya hazırlandığımız bir an) tıp tıp diye su sesi duydum. nereden geliyor lan diyorum bu ses kendi kendime? klimadan gelebileceğini hiç düşünmüyorum. ilk aklıma gelen musluklar!.. acaba açık mı kaldı?. iyi de yavrum musluk nerede ben neredeyim? şayet musluktan çıkan “tıp tıp” sesini bulunduğum odadan duyabiliyorsam insan üstü ergonomik kulaklara sahibim. gece gece böyle aptal aptal şeyler düşünürken birde baktım klimanın iç ünitesinden su akıyor. üff ortalık göl gibi olmuş ! koltuğun arkası bayağı ıslanmış. tek kelimeyle rezalet ! vestel servis elamanları klimayı montaj yaparken eğri büğrü montaj yaptıkları için klimanın iç ünitesinde biriken ve buradan tahliye hortumuyla dışarı akması gereken su evin içine doğru akıyor. neyse ki elim bu tür işlere yatkın.. bir yandan sövüyorum bir yandan (gece vakti) klimanın iç ünitesinden su akmaması için çırpınıyorum. kan ter içinde bir kaç hamle yaptım ve sorunu hallettim.

şu memlekette ustayım diye geçinen ama bir halttan anlamadığı halde her işe zıplayarak insanları mağdur eden bir ton öküz var.

hallederiz abi, yaparız abi…

neyse asıl sorun bu değil; asıl sorun klimanın iç ünitesi çalışırken arada bir savrulma sesi gibi, rüzgar sesi gibi bir sesin gelmesi.

bu ses her zaman olmuyor aradan bir oluyor. kimsenin umurunda olmayan bu sesi sadece ben duyuyorum ve benim gibi takıntılı tipler için bu ses oldukça ciddi ve rahatsız edici.

işi gücü bıraktım sesin nedenini araştırmaya başladım. internette konuyla alakalı bir şey yok. bir iki yazı var ama doğru düzgün cevap yok.

klimanın iç ünitesinden çıkan rüzgar sesi, edindiğim tecrübelerle söyleyebilirim ki iç ünite fanının bazı yerlerinin kopmasıyla ilgili.

iç ünite fanının bazı yerleri (bu genelde ince plastik ve çok nazik kırılgan bir parça. hemen üstte resmi var) kopmuşsa fan balans bozukluğundan arada bir rüzgar sesi gibi bir ses çıkartıyor. ama bu rüzgar sesi klimanın iç ünitesinin kapağını açınca kayboluyor.

iç ünite kapağını bir miktar açıp çalıştırdım (aşağıda ki resimde olduğu gibi) rüzgar sesi kesiliyor.

ayrıca rüzgar sesini kesen başka bir yöntem daha keşfettim onu da burada paylaşacağım.

(kendi kendime keşfettim diyorum çünkü yetkili servis (!) elemanlarının bir halttan haberi yok. adama “neden bu ses çıkıyor” diye soru soruyorum uzaylı görmüş gibi suratıma bakıyor)

aşağıda ki resimde görüldüğü gibi klimanın rüzgarlığını 1. kademede çalıştırdığımda çıkan ses kayboluyor. 1. değilde 2 ya da 3 kademelerde çalıştırdığımda ses yeniden duyuluyor.

klima rüzgarlığı diye tabir ettiğim parça aşağıda bulunan resimde görülmekte. bu kadar ince detaya girmemin nedeni bu işlerden hiç çakmayan insanlara elimden geldiği kadar yardımcı olmak.

son olarak bir iki şey daha söyleyip bitireyim.

klimanın iç ünitesi yukarıdaki tavandan 30 cm aşağıda olacak. benim klimam da bu mesafe 6 cm filan (hemen üstteki resimde görülmekte) acaba diyorum bu mesafeden yeterli havayı emmediği için mi bu rüzgar sesini çıkartıyor. böyle bir ihtimali kuvvetlendiren en büyük delil, klimanın iç ünitesinin kapağını açınca sesin kaybolması ! iç ünite kapağını açınca bol miktarda hava emdiği için fan zorlanmıyor ve rahat rahat dönüyor diye düşünüyorum zira bu fikir saçma da olabilir.

aynı sorunu yaşayanların ziyaretçilerimizin yorumlarını bekliyorum.

amp

17 comments

 1. Aynı sorun bende de vardı. Rüzgarlığı dediğiniz gibi 1 konumuna getirince kesildi. Ayrıca benim klima tavandan 30 cm aşağıda. Teşekkürler.

  1. 18000 Vestel doğa wifi klima daha montajı bir gün oldu aynı sorun bende de var filtre kapağını açınca rüzgar sesi kesiliyor.Sorunun asıl sebebini bulan oldu mu acaba.Teşekkürler..

   1. Filtrenizin durumunu kontrol edin büyük ihtimal tozlu olduğu içindir aynı sorunu ben de yaşadım filtreyi temizleyince sesden eser kalmadı

 2. Aynı sıkıntı bu yaz bende de oldu geçen sene yazın taktırdım. Geçen sene böyle bir problem yaşamadım açıkcası sıcak ve soğuk olmak üzere geçen sene sürekli kullandım. Herhangi bir ses yoktu! ilk taktırdıgım gün sadece fan çarpma sesi vardı servis tekrar gelip halletti ama bu sene bu rüzgar sesi peydahlandı bende takıntılı biri olduğum için rahatsız ediyor. Paylaşım için teşekkür ederim. Yönteminizi de ayrıca deneyeceğim. (Marka model aynı)

 3. Ayni problem bende de oldu bu sene vestel 12000 btu flora. Bugun servis çağirdim. Geldi bakti iç ünüte yi degistirecegiz dedi parca siparisi verecegim dedi. Bana resmini gösterdigi parca fan kismi degil sanki izgarali bolum. Eskisinden kötü olmasinda! Gelismeyi yazarim buradan.

 4. Aynı sorun bendede var. Yukarı kaldırınca ses durdu. Bunun sebebi kronik bir problem gibi görünüyor. Yerli diye aldık resmen bize geçirdiler. Vestel flora 12000 btu

 5. Benim Kayınçoda 24000lik vestelde çıktı ses bir kaç haftadır
  Şimdi benim 24 Aylık 24binlik Klimada aynı olay başladı

  Yani yerli yabancı fark etmiyor gibi…bakalım nasıl olacak..tavandan 50cm aşağıda bizim tavanlar yüksek olduğundan..bir açıp bakayım bari

 6. Aynı sorun benim Vestel flora 15.000btu klimamdada meydana geldi. Henüz klimam 2 aylıkken bu rüzgar sesi problemiyle karşılaştım. Yorumlarda ki arkadaş filtreyi temizleyince düzeldi demiş bende filtre kapağı üzerindeki aromatik koku önleyiciyi bandı söküp attım(Servis takmıştı) ve filtreyi temizledim. Ses kesildi

 7. merhabalar hocam. bende 18 binlik daikin tegora var ve aldığımdan beri iç üniteden çıkıp dış üniteye giden boruda, cihazı turbo moda aldığımda veya 20 derece civarına getirdiğimde uğultu sesi çıkıyor, ama cihazı sessiz moda veya 23 derece üstüne aldığımda ses kesiliyor!!servis çağırıyorsun hiçbir şeyden anlamıyorlar, ülkede usta kalmadı.

 8. merhaba hocam, tespitleriniz sayesinde ben de Vestel Flora 24000 btu klimamdaki düşük hızlardaki rüzgar sesini çözdüm, teşekkür ediyorum. Çeşitli denemeler yaptım ve gördüm ki bu ses hava emilimi yetersiz olduğunda oluyor. Benim durumumda bunun sebebi filtrelerin kirli olması ve motor düşük hızdayken buradan yeterli havayı çekememesiydi. Filtreleri yıkayınca durum düzeldi. Yüksek hızda ses olmadığı için filtreden şüphelenmemiştim açıkçası. Sizin durumunuz da hatalı montajdan kaynaklı gözüküyor, tavana çok yakın olduğu için yeterli havayı çekemiyor ve ancak kapağı açınca yeterli havayı alabiliyor. Belki ilerde hem aşağı aldırır hem de vakum yaptırırsınız, randıman epey artar.

 9. ne yazık ki filtre temizliğinden 1 gün sonra yine başladı rüzgar sesi, Vestel Florada bunun kronik bir sorun olduğunu düşünmeye başladım.

 10. 18000 Vestel doğa wifi klima daha montajı bir gün oldu aynı sorun bende de var filtre kapağını açınca rüzgar sesi kesiliyor.Sorunun asıl sebebini bulan oldu mu acaba.Teşekkürler..

 11. Servis geldi iç ünite ile tavan arası 30cm olmadığından ses yapıyormuş.rüzgar ve kesik kesik fan sesinin sebebi ya filtre tıkalı ya tavana çok yakın.

 12. Bu durımun kesin sebebi bulundu.iç ünite ile tavan arası en az 20 cm olmalı
  Eğer ki mesafe yoksa rüzgar sesi ve kesik kesik çalışma yapıyor.

  1. 8 yıldır kullandığım Arçelik klimam son 2 haftadır kesik kesik rüzgar sesi çıkarmaya başladı. Tavanla mesafesi 30 cm den fazla. Filtre ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum.

 13. Aynı sorunu yaşıyordum arkadaşın söylediklerini denedim sorun geçmedi filtre tozlanmıştı temizliğini yaptım sorun kalmadı

Comments are closed.