Spot inşaat malzemesi nedir nerede satılır ?

spot demek ucuz mal demektir. evvela bu hakikati bir hatırlatalım yani…

evet spot ürün demek ucuz ürün demektir. insanların bir çoğunun spot eşya denildiğinde hemen akıllarına beyaz eşya gelmektedir. bu bilgi doğru olmakla birlikte eksiktir. spot eşya tabiri hemen her alanı kapsar. inşaat malzemesinden tutunda marketlerde satılan bebek bezlerine kadar; aklınıza gelebilecek bütün ürünlerin spotları vardır.

spot inşaat malzemeleri arasında en bilinen spot inşaat demiridir.

demir, inşaat için en önemli ve en fazla maliyeti olan malzemenin başında gelir. inşaat demirini ucuz fiyata bir yerlerden bulan müteahhit, inşaatı daha ucuz bir maliyetle bitireceğinden rakiplerine göre daha fazla para kazanacaktır. ama burada ki mesele ucuz olan o spot inşaat demirini bulmak.

spot inşaat malzemesi inşaatla ilgili her ürünü kapsar. fayansından tutun, laminat parkesine, boyasına, kapısına, çimentosuna,tuğlasına, mutfak dolaplarına… kısacası aklınıza gelebilecek her ürünün spot piyasası vardır.

peki spot ürün ya da spot piyasa nedir ?

çok kısa ve kaba bir tarifle hemen cevap verelim;

spot ürün elinde sıfır malı olan bir esnafın ya da tüccarın paraya sıkışmasıyla birlikte elindeki mallarını ucuz bir fiyata satmasına denir. satılan bu mal o andan itibaren spot olur !

spot piyasayı oluşturan “para sıkıntısıdır” aslında…

esnafın ya da tüccarın paraya olan talebi olmasa elindeki malı ucuza satmaz; elindeki malı ucuza satmadığı zamanda piyasada spot diye tabir edilen ucuz mal dolaşmaz. ama esnafa acil para lazım olur; kirasını ödeyemez, vergi borcu birikmiştir, “alacaklıları” tarafından sürekli rahatsız ediliyordur ve esnaf piyasa koşulları sebebiyle deposunda bulunan mallarını bir türlü satamıyordur…

deposunda bulunan mallarını satamadığı anda borçları birikecektir. işte bu durumda esnaf elinde bulunan malları (bu mallar sıfırdır, garantili ürünlerdir ve faturaları vardır) başka bir esnafa ya da bu işleri takip eden kişilere (lanet olsun diyerek) ucuz bir fiyata satacaktır. satılan bu mallar o andan itibaren spot ürün olur. spot ürünlerin yeni sahibi ucuza aldığı ürünleri makul bir fiyattan piyasaya sürer ya da elinde bulunan hazır müşterisine satar. piyasa fiyatının altında olan bu ürünler “onları arayan kişiler” tarafından anında satın alınır.

mesela bir müteahhit düşünün… bu müteahhite 1 kamyon laminat parke lazım olsun. müteahhit normal şartlarda (örnek olarak) metresini 20 liraya satın alacağı laminat parkeyi 15 liraya bulursa ürünlerin tamamını anında satın alır.

spot piyasada en önemli kural her şeyin (alım ve satımlar) peşin parayla oluşmasıdır.

spot piyasada kesinlikle çekle, senetle, vadeyle iş yapılmaz. çek ve senet gibi araçlarla spot ürün satın almak isteyen kişileri kimse kaale bile almaz. bu piyasa, nakit paranın var olduğu bir piyasadır. nakit paran varsa spot ürün bulma şansın çok fazladır.

spot inşaat malzemelerinin satıldığı bir dükkan ya da bir bölge yoktur. bu işleri yapan kimseler gazeteye ilan vermez. zaten elinde spot inşaat demiri olan bir tüccar “bilinmesi gereken insanlar” tarafından biliniyordur. siz ancak şu şekilde spot inşaat malzemesi bulabilirsiniz; bir reklam yayınlarsınız… ve reklamın başlığı şu olur:

“her türlü inşaat malzemeniz en iyi fiyata nakit olarak anında satın alınır.”

işte bu ilanı okuyan paraya sıkışmış ve elinde türlü türlü inşaat malzemesi bulunduran bir esnaf sizi arayacak ve satamadığı, deposunda beklettiği mallarını size uygun bir fiyattan satacaktır.

tabiri caizse spot işi kovalayan kimselerin hazırda nakit parası bulunmalıdır ve sürekli interneti kontrol etmelidir. ikinci ya da sıfır eşyaların alınıp satıldığı web sitelerini takip etmeli ve ilanı veren kimselere ilk önce ulaşan olmalıdır. uygun fiyata eşya satan birilerini gördüğünüz anda yarın alırım, filan zamanda alırım diye hesap yapmayınız ! paranız varsa ve satılan ürünler size lazımsa düşünmeden alınız çünkü aynı ilanı sadece siz değil yüzlerce kişi takip ediyor.

herkese bol ve helal kazançlı günler dilerim.