İşini en iyi yapan kargo firması hangisi ?

insanoğlu olarak internet çağının en cafcaflı dönemlerini yaşıyoruz. internet, bir çok alanda hayatımıza kolaylıklar getirdiği gibi alışveriş alanında da hayatımıza büyük ölçüde kolaylıklar getirmiştir.

hiç vaktimiz yok ve bize bir buzdolabı lazım ya da bir televizyon satın almak istiyoruz… internete girdiğimiz anda televizyon satan bir sürü web sitesi görüyoruz. ama bu web sitelerinin hangisi güvenilir ? web sitelerinin içerisinde en güvenilir olanını, en kurumsal olanını, müşteri memnuniyetini en fazla kazanmış olan firmayı seçerek buradan kendimize bir ürün satın alıyoruz. ürünü satın aldıktan sonra, bu ürünün bize “teslim ediliş” süreci başlıyor. bugün teknolojinin ulaşmış olduğu seviye sayesinde biz, satın aldığımız ürünün nerede olduğunu anında görebiliyoruz. istanbul’da yaşayan biri ankara’dan satın aldığı bir buzdolabın kargo serüvenini “kargo firmasının” web sitesinden canlı olarak takip edebiliyor. bu durum, kargo firmaları adına gerçekten çok büyük bir başarıdır. düşünsenize, satın aldığınız ürün her istasyonda kayıt altına alınarak bu bilgi kargonun sahibi ile paylaşılıyor. bu öyle hafife alınacak kadar basit bir mesele değildir. bu sistemin alt yapısı inanıyorum ki çok karışık aşamalardan meydana geliyordur.

ülkemizde  4,5 adet hatırı sayılır büyük kargo firması vardır. bunları sayacak olursak; yurt içi kargo, aras kargo, mng kargo, sürat kargo ve ptt kargodur.

internetten ne satın alırsanız alın, satın aldığınız ürününü ayağınıza kadar yukarıda sıralanan kargo firmaları size teslim eder. ismini yukarıda zikretmediğim bazı kargo firmaları da vardır. ama ben onlardan bahsetmiyorum, horoz, ups gibi… ülkemizde yaygın olarak en fazla yukarıda ismini saydığım 5 adet kargo firması tercih edilir. ups ve horoz taşımacılık ise bu 5 kargo firması kadar aktif değildir.

kargo firmalarının arasında en iyisi hangisidir ?

bu soruya cevap vermek için bir kaç kıstası aynı anda değerlendirmek gerekir. bu kıstaslardan en önemli olanı, bir kargo firmasına teslim edilen ürün, ne kadar sürede asıl sahibine ulaşıyor ? 

diğer önemli kıstasımız ise taşıma esnasında ürüne zarar verilip verilmediğidir ?!.

görmüş olduğunuz gibi en önemli iki kıstas; ilki kargonuzun taşınma hızı, diğeri ürün elimize sağlam ulaştı mı ?.. tabi ki daha önemli başka ayrıntılar da var ama ilk iki tanesini bunlar… kargo firmasının çalışanların eğitimi, müşterilerle olan diyalogu, kargo firmasının şube sayısı, araç sayısı, kargo firmasının teknolojik alt yapısı ve bu teknolojiyi hizmete döndürme gayreti filan yani bir sürü değerli kıstas söz konusu.

bana göre bugün türkiye sınırları içerisinde işini en iyi yapan kargo firması yurt içi kargo ve aras kargodur. sürat kargo bana göre bir kargo firması değildir. kargoları yanlış yerlere teslim etmesiyle ünlü sürat kargosuyla hiç bir eşyamı yollamam ve internetten satın aldığım ürünlerinde sürat kargoyla yollanmasını istemem. şayet satıcı kendisinden satın aldığım ürünü sürat kargo ile yollamakta ısrar ederse, ürünü almam, aldıysam da paramın iade edilmesini isterim. ben, paramla rezil olacak kadar sinirleri esnek biri değilim. almış olduğum elektrikli bir sobanın kağıthaneye geleceğine silivrideki aynı isim ve soy isimli birine gitmesi rezillik değilde nedir. ve ben ürünümün silivrideki kişiye teslim edildiğini silivrideki adamdan öğreniyorum. beni arıyor ve durumdan beni haberdar ediyor 🙂

ptt kargo ise müthiş güçlü alt yapıya sahip olmasına rağmen devamlı olarak gereksiz bürokrasiyle meşgul olduğundan bir türlü silkelenip şahlanamıyor. sanki bir el bunu mahsus yapıyor.

mng kargo ise bana göre en iyi üçüncü kargo şirketi. mng kargonunda beğendiğim bir çok yönü var. arabaları yeni, elemanları güler yüzlü. teknolojik alt yapısı çok başarılı. teslim aldığı bir malı hızlı ve en az zayiatla sahibine teslim ediyor.

kargo firmalarının bol miktarda olması, yükselen kargo fiyatlarınında düşmesine neden olacaktır.ne kadar fazla kargo firması, o kadar düşük taşıma ücreti demektir..

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.