Su içince idrar yapmak kilo verdirir mi ?

zayıflamak isteyen insanların akıllarında ki sorular genellikle; tuvalete sık çıkmak zayıflatır mı? su içince idrar yapmak kilo verdirir mi? şeklinde ya da buna benzer sorulardır. zayıflama programlarında idrara çıkmak insana ne kadar kilo verdirir ?
zayıflamaya çalışıyor ve gün içerisinde sık sık tuvalete çıkıp bu eylemin diyette kilo verme sürecinizi etkileyip etkilemediğini merak ediyorsanız bu haber tam size göre!

zayıflamak isteyen insanların özellikle de yemek yedikten sonra sık sık tuvalete çıkıyor olması durumu hem sağlık hem de diyette iyiye işarettir. peki diyet yaparken tuvalete çıkmak kilo verdirir mi ? gün içerisinde tuvalete sık çıkma nedenleri nelerdir? diyette iken idrara çıkınca vücudumuzda ki yağlar yakılır mı? su içtikten ne kadar sonra idrar isteğimiz gelir? Diyette çok su içmek zayıflamak adına faydalı mıdır yoksa zararlı mıdır ?

normal bir insanın gün içerisinde metabolizma hızı ile direkt bağlantılı olan tuvalete çıkma isteği, eğer düzenli ve abartılı değilse sağlık açısından yararlı olan su miktarı vücuda alınıyor demektir. vücuda gereği kadar su alıyosunuz ki tuvalete çıkma ihtiyacı hissediyorsunuz. günlük hayatta sık sık tuvalete çıkan kişiler olduğu gibi idrara çıkma konusunda sıkıntı yaşayanların da beslenme düzeninde bir bozukluk olduğu rahatlıkla anlaşılır. insan kendi kendinin doktorudur ya ! işte size bir tüyo : karın bölgesinde sancı ya da şişkinlik gibi belirtilere rastlanıyorsa muhtemelen tuvalete az çıkılıyordur. tuvalete ne kadar az gittiğini gösteren harika bir uyarı sinyali 🙂 halk arasında kabul görmüş inanışlardan bir tanesi de zayıflamak için çaba sarfederken gün içerisinde ne kadar tuvalete çıkma isteğinin olup olmadığıdır. diğer yandan; tuvalete çıkma sayısının sağlıkla olan ilgisi ile doğru orantılı olduğu gibi idrar rengine dair tespitide sağlık açısından son derece önemlidir. fazlalık kilolarını verip bunlardan kurtulmak için diyet yapmak isteyen kimselerin sık idrara çıkmasının doğruları olduğu gibi yanlışları da vardır. kişinin metabolizma durumuna uygun bir diyet programı izlenerek bu kişinin tuvalete çıkma sayısı kontrol edilmelidir. zayıflama diyetinde sık sık idrara çıkma durumunun kontrol edilmesi için beslenme listelerinde su artırımı yapan gıdalar tercih edilmelidir. su artırımı yapan gıdalarla beslenmek neden önemlidir ? şunun  için önemlidir: vücudun günlük alması gereken su miktarının fazlasını toksinlerle beraber atmak için su artırımı yapan besin kullanımı arttırılmalıdır. 24 saat içinde en az 2 – 2,5 litre su içmek gerektiğinin en büyük ispatı da işte budur.

diğer yandan zayıflamak isteyen kişilerin merak ettiği sorular başında; diyette su tüketiminin önemi nedir? sorusu gelmektedir. diyet yaparken sık idrara çıkma nedenleri neler ? yemek yedikten sonra idrara çıkmak kilo verdirir mi ? su içince idrarın gelmesi vücudumuzda bulunan yağların yanmasına yardımcı olur mu ?

YEMEK YEDİKTEN SONRA TUVALETE ÇIKMAK İNSANI ZAYIFLATIR MI?

zayıflamak dolayısıyla kilolardan kurtulmak için uygulanan birtakım diyetlerin nihayetinde kişinin abartı olmamak kaydıyla sık sık tuvalete çıkıyor olması diyetin işe yaradığının göstergesidir. gün içerisinde sık sık tuvalete çıkıyor olma durumu metabolizmamızın istenildiği gibi hızlı çalışıyor olması ile doğru orantılıdır. yani sorun yok !

TUVALETTE SIK İDRARA ÇIKMA NEDENLERİ NELER?

öncelikli olarak idrar için tuvalete çıkma ile dışkı için tuvalete çıkmanın nedenlerinin birbiriyle aynı olmadığını söylemek gerekir. vücuda aldığımız gıdalar ve sıvı içecekler yapılan diyet programı ile birlikte metabolizma üzerinde etkisini gösterir. diyette sık tuvalete çıkma durumunu yaşamıyorsanız bunun için hem hafif kalorili hem de doyuruculuğu yüksek olan lifli gıdaları tüketmekle işe başlayabilirsiniz. insan vücudunda bulunan bağırsakların nemlenmesine yardımcı olan lifli besinlerdir ve bu sayede kişi gün içerisinde en az 1 defa dışkı yapılabilir.

lif bakımından zengin olan sebze ve meyveleri kısaca söyleyecek olursak bunlar: kayısı, karpuz, elma, bezelye, mercimek ve fasulye gibi gıdalarla çok rahat bir şeklide tuvalete çıkma ihtiyacınızı yerine getirebilirsiniz. Direk olarak anında kilo vermenizi sağlamasa da vücutta şişkinlik ve ağırlık konusunda size epey yardımcı olacaktır. zayıflama uzmanları tarafından gün içerisinde tüketilmesi önerilen su miktarının dışında doğal meyve suları tüketilerek yapmış olduğunuz zayıflama diyetine ekstra bir destek verebilirsiniz. doğal meyve suları derken pazardan almış olduğunuz meyveleri kendiniz sıkarak elde ettiğiniz meyve sularından söz ediyoruz. yani marketlerde satılan kapalı kutu meyve (!) sularından değil. marketlerde satılmakta olan kutu içerinde bulunan sıvıyı içtiğinizde bırakın zayıflamak için tuvalete çıkma isteğini tam tersine tuvalete çıkma sayısında ciddi bir azalmaya bile sebep olabilirsiniz.

BOL SU İÇTİKTEN SONRA İDRARIN GELMESİ ZAYIFLAMAMIZA NE KADAR YARDIMCI OLUR?

su içmek zaten zayıflamanın ötesinde sağlığımız için yapmamız gereken en önemli şeylerden bir tanesiri işte bu bakımdan gerek diyet yaparken gerek normal hayatta sağlığımız için en önemli konuların başında su tüketimi  gelmektedir.

size şöyle bir şey söyleyelim: kilo verme eyleminde, günlük su tüketimi yani su içme başarınız ne kadar fazla ise kendinizi kilo vermeye o kadar kolay güzel ikna edersiniz. kendinizi ise bir şeye ikna etmezseniz bırakın zayıflamayı hiç bir işte başarı sağlayamazsınız. çünkü “gereği kadar su içmek” zayıflamak isteyen kişilere bütün hekimlerin ortak tavsiyesidir. (tavsiyenin de ötesi de ŞARTIDIR) kilo vermek için bol su tüketmek ilk şarttır. su içer içmez tuvalete gidip idrarınızı rahat bir şekilde yapıyorsanız bu durum böbreklerin güzel çalıştığının ispatıdır. böbreklerin doğru düzgün çalışması kilo verme sürecinde (her süreçte bu böyledir zaten) o kadar önemlidir ki, tamamen bir filtre vazifesi gören böbreklerimiz, ödem yoluyla aldığımız kiloları bir bir vermeye yardımcı olur. işte hekimler ne diyor; BURAYA DİKKAT: vücuttan ödemi atmak için bol bol su içmeli ve metabolizma hızınızı böylelikle artırabildiğiniz kadar arttırmalısınız !

şayet kurallara uyarsanız işler çok daha rahat bir şekilde ilerler ve siz 1 haftalık süreçte sağlıklı beslenmenize dikkat edip en önemlisi bol bol su tüketirseniz 1 hafta içerisinde çok rahatlıkla 3 kiloyu idrar yoluyla vücuttan atmış olursunuz. zaten kilolarınızı vücudunuzdan atmaya başladıkça yapmış olduğunuz iş dahada hoşunuza gidecek ve hevesle zayıflama programını uygulayacaksınız.

TUVALETE ÇIKMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ ? TUVALETE ÇIKARAN YİYECEKLER NELERDİR ?

başınızda tuvalete çıkma sorunu gibi bir bela var ise (ben buna bela diyorum çünkü tam anlamıyla beladır) ve diğer yandan kabız olmak istemiyor, zayıflama programınızın da sağlıklı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız, gün içerisinde anında tuvalete çıkmanızı sağlayacak tavsiyeleri burada paylaşalım istedik.

gün içerisinde yeteri kadar su içmemek, insanın sindirim sistemini yorar ! sindirim sisteminin yorulması, başka sorunları tetikler. amiyane bir tabirle; o onu tetikler, o diğerini tetikler… birde bakmışsınız ki su içmediğiniz için başınız büyük bir belaya girmiş ! işte bu nedenle gün içerisinde bol bol su için. su için ve kafeinli yani vücuttan suyu uzak tutan içecekleri ise elinizden geldiği kadar içmemeye çalışın. piyasada o kadar harika bitki çayları vardır ki; bu hoş kokulu ve son derece faydalı üstelik rahatlatıcı bitki çayları, bağırsakları hareketlendirip tuvalete çıkarmada oldukça etkilidir. BURAYA DİKKAT ! Dışkının bağırsakta geçişinin kolay ve rahat olması için elinizde geldiği (tabi ki her şey ama her şey kararında olmalı, ne fazla olmalı nede az olmalı) meyve ve sebze tüketimine ağırlık verin.

gün içerisinden de yapacağınız hafif spor ve egzersizler vücudunuzu hareketlendirecektir. bu hareketlik size canlılık verecektir. miskin miskin köşenizde oturmak kişiyi hem yorar hem de karamsarlığa sevk eder. harekettte bereket vardır diye boşuna söylememiş atalarımız 🙂 buna ek olarak; fast food, kızartmalar, yumurta, et, kek ve unlu mamuller gibi gıdalar kabızlığa neden olabilen gıdalardan uzak durmaya bakın. bunun yerine (tuvalete çıkmak için)  incir, elma, kefir, keten tohumu, kuru erik, meyve ve sebzeleri yiyerek tuvalete çıkma sürecini hızlandırabilirsiniz.

İDRAR RENGİNDEN NELER ANLAŞILIR ? KİLO VERMEK İÇİN İDRAR RENGİNİN ÖNEMİ VAR MIDIR ?

diyet yapan kimseler idrara sık sık çıkmaya dikkat etmelidir ki, zayıflama sürecinde bunun ne kadar önemli olduğunu yukarıda anlatmaya çalıştık. idrar renginin 2. veya 3. günlerde beyaz olmasına dikkat edilmelidir. çünkü ne kadar sıvı alırsanız idrar renginiz o kadar beyazlaşır. hemen hemen hiç ya da gereğinden az sıvı tüketen kimselerin idrar rengi sarıdır. diyette idrar renginiz koyu ise vücudunuzdan yeteri kadar toksinleri atamıyorsunuz demektir. işte mantık bu kadar basit ! vücudunuzdaki fazlalık şişkinlikleri yani ödemi atmak için yapmanız gereken tek şey bol bol su içmektir. hepinize sağlık ve mutlu günler dilerim 🙂