Bebek ve çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer ? öksürüğe doğal çözümler nelerdir ?

bir çoğumuz çocuk sahibiyiz. çocuklarımızın bazen belirli hastalıklara yakalanması normaldir. siz hiç hayatınızda öksürmeyen bir çocuk ya da bebek gördünüz mü ? eğer insansak “insani” şeyleri de tadacağız ! yani bebeğimiz öksürdüğü zaman ortalığı telaşa vermeyeceğiz.

her anne ve baba için evlat kutsal bir şeydir. evladının eline bir diken battığında anne ya da babanın içi parçalanır. hele hele bu yeni doğmuş ya da bir kaç yaşında olan bir bebekse içimiz dahada acır. yukarıda söylediğim şey vardı ya, bebeğimiz öksürdüğünde ortalığı telaşa vermeyeceğiz diye.  istediğimiz kadar yazalım nafile… bebeğimiz öksürmeye başladığında elimiz ayağımız birbirine dolanır… benim burada söylemek istediğim şey tam olarak şuydu: HATA YAPMAYALIM. ÇÜNKÜ HEYECAN SEVİYESİ YÜKSELDİĞİ ZAMAN ZEKA SEVİYESİ DE DÜŞER VE TAM O ANDA İSTENMEDİK HATALAR YAPILIR.

 

yeni doğmuş ya da bir kaç aylık bebeklerde ve çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer ? Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir ? bebek ve çocuklarda öksürüğü doğal yöntemlerle nasıl yok ederiz ?

bebek ya da çocuğunuz kuru kuru öksürüyorsa onu bu kuru öksürükten kurtarmak için evde yapabileceğiniz yöntemleri sizler için sizler için değişik internet sitelerinden derledik. grip, soğuk algınlığı ya da nezle gibi durumlarda da meydana gelen öksürük tedavisi için doğal yöntemler sizler için derlediğimiz bu yazımızda okuyabilirsiniz.! bebeklerde bir kaç yaşında olan çocuklarda öksürük nasıl geçer ? tedavi yöntemleri nelerdir ?bebeklerde ve çocuklarda öksürmenin en belirgin ve en önemli nedenleri nelerdir? bebeklere doktorların tavsiye ettiği öksürük şurubu verilir mi? İbrahim Saraçoğlu hocamız tarafından açıklanan bebeklerde öksürük nasıl geçer soru ve cevapları nelerdir ??

kış ayı kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı; kasım ayı geldi bile. şu an pastırma sıcakları hakim yani bebek ve çocuklar için tam da hastalanma anı. özellikle de sonbahardan kışa geçerken görülen mevsim değişiklikleri grip, nezle gibi birçok hastalığın meydana gelmesinde uygun ortamı hazırlar.hem fiziken hem de ruhen yorgunluk veren kış aylarında ortaya çıkan söz konusu bulaşıcı hastalıklar, doğru ve aynı zamanda erken önlem alındığında çok kısa bir sürede inanılmaz bir hızla iyileşme sürecine girer ve hastalık bir anda ortadan kaybolur. halk arasında “balgamlı öksürük” şeklinde tanımlayabileceğimiz bu hastalık hemen hemen her yaş grubundaki insanda kendini açıkça belli eder. kış aylarında oldukça yaygın bir şekilde görülen söz konusu rahatsızlıkların başını çeken öksürük, akciğer enfeksiyonlarındaki ya da solunum yollarındaki balgamın sökülmesi ile kendini ifade eder yani kendini gösterir. insanoğlunun yetişkinlik dönemlerinde meydana gelen kuru öksürüğü onun bebeklik ve çocukluk döneminde de sık sık meydana gelebilir. yazımızın en başında da ifade ettik; bu normal bir süreçtir ! ama kontrol altına alınırsa !

boğazda gıcıklık, sinir bozucu ve son derece rahatsızlık hissi veren kuru öksürük bebeklerde 5-6 gün sürebildiği gibi 5-6 haftalık bir zamanda yayılabilir. yani kuru öksürüğün tam olarak ortadan kalkması 5,6 haftalık bir zamana yayılabilir. müzminleşen öksürük durumlarında muhakkak konusunda uzman bir hekime tedavi olunması gerekir. kuru öksürük hastalığı en fazla bebeklik ve çocukluk dönemindekileri etkilidir. ve doğru düzgün önlem alınmazsa ileri yaşlarda daha büyük sorunlara yol açabilir. birkaç gün boyu devam eden öksürükler çoğu zaman gününüzün büyük bölümünü geçirdiğiniz odanın yeterince havalandırılmamasından meydana gelmiş olsa da diğer önemli faktörlere de dikkat etmek gerekir.

bebeklerde, çocuklarda öksürük neden meydana gelir ? Kuru öksürük nasıl geçirebiliriz? bebeklerde öksürüğe iyi gelen öksürüğü geçiren yöntemler nelerdir ?

BEBEKLERDE ÖKSÜRÜK SEBEPLERİ NELERDİR ? BEBEKLER NEDEN ÖKSÜRÜR ?

çocuk ve bebek hastalıkları arasında oldukça fazla görülen öksürük şikayeti, genel anlamda çok ciddi bir durumun habercisi olmaz fakat meydana getirdiği rahatsızlıklar sıkıntı oluşturabilir. kuru aynı zamanda balgamlı olmak üzere iki çeşit haliyle kendini gösteren öksürük, solunum yolu rahatsızlıklarından, bronşit, bahar nezlesi ve diğer yandan mukus yani balgam yutma gibi sebeplerden dolayı meydana gelebilir.

kış mevsiminde soğuyan havayla birlikte bebek ve çocuklarda yoğun miktarda mukuslarını yutarlar ve salgıları boğazın daha da gerisinde birikerek öksürüğe zemin hazır. solunum yolu probleminden sebeple görülmekte olan öksürmeler çoğu zaman soğuk algınlığı, nezle ve zatürre hastalıklarından dolayı ortaya meydana çıkar. hırıltılı bir solunum ile görülen bronşit, bebeklerde öksürmeyi tetikleyerek onun kuru kuru öksürmesine sebep olur. bebek, ard arda kuru kuru öksürür. bazen 30 saniye arayla bu öksürmeler devam eder; hiç geçmez, hiç durmaz…

BEBEKLERDE MEYDANA GELEN ÖKSÜRÜĞE DOĞAL ÇARELER NELERDİR! ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜĞE DOĞAL YÖNTEMLER,NELER İYİ GELİR?

 1. şayet emzirme dönemindeyseniz ve emzirme döneminde bebeğiniz öksürüyorsa bebeğinizi sık sık emzirmeniz de büyük fayda vardır. artık emzirmenin (anne sütünün) bir bebek için dünyanın en faydalı şeylerinden biri olduğunu bilimde, tıp da, dünyada ki bütün otoritelerde kabul etmiştir. bir annenin yeni doğmuş bebeğine en az 2 sene süreyle vereceği en büyük hediye kendi sütüdür, çok net !
 2. diğer yandan bebeklerde meydana gelen öksürüğü minimize etmek için doktor kontrolü buhar bebeğe ağızdan vermek bebeğin öksürüğünün yatışmasında etkili olacaktır. evde sıcak suyu açıp buharlaşma ortamı sağlayıp sonrasında bebeği banyoda oyalamaya çalışın, bu yöntemde etkili olacaktır. ama evin sıcaklık durumunu kontrol ediniz ve hiç bir yerden evin içine rüzgar ya da soğuk hava girmediğine emin olun. çünkü bebeğiniz çıplak iken pencereden içeriye sinsice giren bir soğuk hava, bebeğinizin o minik vücuduna bıçak gibi saplanır.  bebeğinizi direkt kaynar sıcak su ile sakın temas ettirmeyin. 1 ya da 1,5 yaşından büyük bir çocuğunuz varsa şayet, ılık suya birkaç damla limon damlatın ve bal ekleyip içirin.
 3. bebeğinizde ya da 2,3 yaşındaki çocuğunuzda balgamlı öksürük varsa öksürük şurubunun kullanılmaması tavsiye edilir. size verilen bu şurubu aklınıza her estiğinde ya da bebeğiniz her öksürdüğünde vermeyin. kullanım saatlerine dikkat edin ve aksatmadan şurubu içirin. öksürme sırasında bebeğinizin ya da çocuğunuzun yüz üstü pozisyonda tutulup sırtına hafif vurularak balgamın çıkması sağlamak faydalı yöntemlerden bir tanesidir.

BEBEK VE ÇOCUKLARDA ORTAYA ÇIKAN ÖKSÜRMEYLE BİRLİKTE ŞU HASTALIK DURUMLARI MEYDANA GELEBİLİR:

 • Ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Burun tıkanıklığı ya da akıntısı
 • Sinirlilik
 • İştahsızlık
 • Gözlerde kızarıklık
 • Kol altındaki lenf düğümlerinde, başın arkasında ya da boyunda hafif şişlik
 • Uzun zamanlı öksürükler bebeklerde ağız kokusu yapabilir.

ÇOCUKLARDA VE BEBEKLERDE ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN DOĞAL YÖNTEMLER NELERDİR ?

BEBEK VE ÇOCUKLARDA KURU ÖKSÜRÜĞE İYİ GELDİĞİNE İNANILAN KARIŞIK ÇAY YAPIMI: Elma kabuğunu güzelce soyduktan sonra çekirdeği ile beraber bir miktar ıhlamur, 1-2 adet karanfil, 1 dilim limon ve tarçın kabuğunu ılık suda tüketmesini sağlayın. Acı tadının geçmesi için 1 yaşından büyük çocuklarda bal kullanabilirsiniz.

BEBEK VE ÇOCUKLARDA KURU ÖKSÜRÜĞE İYİ GELDİĞİNE İNANILAN KARABİBER VE PEKMEZ: 2 tatlı kaşığı miktarındaki dut pekmezine karabiber ekleyip karıştırın, her gün 1 kez verin. (1 yaşından büyükler için)

BEBEK VE ÇOCUKLARDA KURU ÖKSÜRÜĞE İYİ GELDİĞİNE İNANILAN IHLAMUR- AYVA YAPRAĞI: Ayva yaprağını ıhlamurla birlikte kaynattığınız zaman öksürmeye iyi gelecektir.

BEBEK VE ÇOCUKLARDA KURU ÖKSÜRÜĞE İYİ GELDİĞİNE İNANILAN PEKMEZ- TEREYAĞI: 1 çorba kaşığı pekmez ile 2 çorba kaşığı tereyağını 1 tatlı kaşığı su miktarında kaynatıp ılık olunca içirin. (+6 yaş için)

İBRAHİM SARAÇOĞLU HOCAMIZDAN KURU BİR ŞEKİLDE ÖKSÜREN ÇOCUKLARA, BEBEKLERE DOĞAL TEDAVİ YÖNTEM REÇETESİ:

ÖNEMLİ NOT: aşağıda açıklanan doğal yöntemler mutlaka bir hekime danışılmalıdır. hekime danışma imkanınız yoksa uygulamayınız. insan vücudu; hele hele bebekler, deneme yanılma yöntemi ile bir sonuca varılacak denene tahtları değildir !!! bitkiler ve doğal yöntemler her insanda “aynı” tesiri ve etkiyi göstermez. filan şahıs da öksürüğe iyi gelen doğal bir yöntem, falan şahısta tam aksi yönde çok kötü sonuçlar doğurabilir. her insanın bünyesi ve ilaçlara karşı vereceği tepki önceden bilinmez ve kestirilmez. basit bir aspirin bile filan şahısta işe yararken içerdiği etken madde sayesinde başka birinde alerjik bir durum sebebiyet verebilir.

 • 5-6 adet Hatmi çiçeği tomurcuğunu yarım bardak suda 5 dakika kaynatıp ılıtınca çocuğunuza içirin. (3 yaşından büyük çocuklar için öksürük ve astım için)
 • Soğuk alerjisi olan çocuklar için keçiboynuzu pekmezi önerilmektedir.

BEBEKLER İÇİN EVDE YAPILAN ÖKSÜRÜP ŞURUBU TARİFİ NEDİR ?

MALZEMELER:

 • 3-4 tutam ıhlamur
 • Birkaç dilim limon
 • 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil
 • Süzme çiçek balı
 • 3 su bardağı sıcak su

HAZIRLANIŞI:

Ihlamur yapraklarını demliğe koyup limon dilimi ilave edin. hemen ardından ıhlamur yapraklarına sıcak su ekleyip taze zencefilleri ekleyip karıştırın. zencefilli ıhlamur çayının 5 dakika demlenmesine izin verin. tüketileceği zaman 1 çay kaşığı miktarında süzme bal döküp karıştırın. zayıf olan bağışıklık sistemini güçlendirmek için tarçın da koyun. Küçük çocuklar 1 fincanın yarısı kadar, büyük çocuklar fincanın tamamını içebilir.

SOĞUK ALGINLIĞINDA NE YAPSAK İYİ GELİR ?

kış aylarının kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu zaman dilimlerinde değişen hava koşulları malum; değişen hava ile beraber çocuklarda ve bebeklerde öksürükten boğaz ağrısına yahut burun akıntısından ateşlenmeye kadar birçok şikayet ortaya çıkmaktadır.

 • SOĞUK ALGINLIĞI

soğuk algınlığı hastalığının oluşması soğuyan havalardan değil virüslerden kaynaklanır. soğuk algınlığında burun akıntısı, boğaz ağrısı, hapşırma, bitkinlik, iştahsızlık ve sıklıkla ateş görülebilir. çocuklar soğuk algınlığına yetişkinlere göre çok daha kolay yakalanırlar ve bir yılda 4 ile 8 kez arasında tekrar edebilir.

 • KORUNMA YÖNTEMLERİ

Mikroplardan korunmak için hapşırma ve öksürme sırasında rastgele hapşırmaktan kaçınması gerekir. Mikropların yayılmasını önlemek için en ideal yöntem mendil kullanılmasıdır. Yanınızda mendil olmadığı zaman da kolunuzu kıvırarak, ağız ve burnunuzu kolun iç yüzü ile kapatarak öksürmek ve aksırmaktır.

Mikroplar en kolay ellerden bulaşır. Özellikle çocuklar ellerini burun, yüz ve dudaklarına çok fazla değdirirler ve böylece başkalarından aldıkları mikrobu kendilerine bulaştırır. Bu yüzden kış aylarında sabun ile el yıkama konusunda çocuk ve erişkinler olarak hepimiz daha dikkatli olmalıyız.

HEP BEBEK VE ÇOCUKLARDAN SÖZ ETTİK PEKİ YETİŞKİN İNSANLARDA DOĞAL ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ İLE BİTKİSEL KÜRLER NELERDİR ?

yatağa girdiğinizde mışıl mışıl derin bir uykuya daldığınızda sizi uykunuzdan uyandıracak kadar etkili bir öksürüklerden kurtulmak için kendi evinizin mutfağında uygulayabileceğiniz bitkisel kür ve yöntemler pek tabi ki mevcuttur.

kuru öksürüğü balgamın olmadığı yahut çok az bir zorlanarak çıkan balgamın olduğu öksürük çeşidine kuru ökrüsük diyoruz.

uzun müddet devam etmekte olup da hayat kalitenizi yakından etkileyen kuru öksürük rahatsızlığını taa kökünden çözecek doğal tarif şudur:

KURU ÖKSÜRÜĞÜ GEÇİREN SOĞAN VE SU KÜRÜ

Orta büyüklükteki soğanı 6’ya ayırıp üzerine bir buçuk su bardağı kadar su koyarak kaynatın. Ilıdıktan sonra ne soğuk ne sıcak şekilde tüketin.

KURU ÖKSÜRÜĞÜ GEÇİREN SÜT VE GÜL HATMİ

1 su bardağı kadar kaynamış süte 7-8 adet gül hatmi ekleyin. Bir taşım kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıp 4-5 dakika ağzı kapalı duracak şekilde demleyin. Her gün 2 defa öğleden önce ev sonra tüketin.

KURU ÖKSÜRÜĞÜ GEÇİREN AYVA YAPRAĞI KÜRÜ

1-2 bardak sıcak suya önceden kurutulmuş ayva yapraklarını atın ve 10-15 dakika demleyin. İçine bal döküp, her gün 3 bardak kadar tüketin.