Çamaşır makinesi yüksek devirde çalışırsa ne olur ?

hepimizin evinde mutlaka bir çamaşır makinesi vardır. çamaşır makinesi bana göre bir evde bulunması gereken en önemli eşyaların başında gelir. çamaşır makinesinin rahatlığını elinde çamaşır yıkamış, bu zahmeti ve rezilliği çekmiş insanlar anlar ancak.

piyasada birbirinden farklı çamaşır makineler vardır. bir zamanlar merdaneli çamaşır makineleri vardı ama şimdi öyle harika makineler var ki, 10 kilo çamaşır yıkama kapasitesine sahip, 1250 devir hızla dönen bu makineler gerçekten teknolojinin velinimetleridir.

her işin bir standardı olduğu gibi çamaşır yıkamanında bir standardı vardır. kafanıza göre çamaşır makinenizi açıp kapatırsanız, istediğiniz devirde çamaşır yıkarsanız bir müddet sonra çamaşır makineniz kullanılamaz duruma gelir. servis çağırmak zorunda kalırsınız ve sizden çamaşır makinesinin fiyatı kadar fiyat talep ederler.

unutmamalıdır ki çamaşır makinesi kesinlikle zorlamaya gelmez. ufak bir motoru vardır ve her işi işte bu motor yapar. çamaşırlarınızın sağlıklı olarak yıkanması için evvela dikkat edilmesi gereken nokta, çamaşır makinesinin içine doldurduğunuz kirli çamaşırların miktarıdır. unutulmamalıdır ki, makinenize ne kadar fazla çamaşır doldurursanız çamaşırlarınız o kadar kötü yıkanacaktır. hatta bazı durumlarda hiç yıkama bile yapmaz. çamaşır makinesine attığınız çamaşırları ıslanmış olarak alırsınız.

çamaşır makinenizi uzun yıllar kullanmak istiyorsanız makinenizin sıkma devri daima 800 olmalıdır. 800 devirle sıkılan çamaşırlar bir miktar ıslak kalacaktır şayet bu durumun sizce bir sakıncası yoksa makinenizi kesinlikle 1000 devir 1200 devirde çalıştırmayınız. bu rakamlar çok yüksek devirler olduğu için çamaşır makinenizin içerisinde bulunan bilyalar yüksek hıza maruz kaldığı için bir müddet sonra işlevselliğini kaybedecek ve çalışamaz duruma girecektir. bilyaların değiştirilmesi, kazanın komple sökülmesiyle gerçekleşeceğinden bu işin maliyeti de haliyle yüksek olacaktır.

sıkma devri 800 olan bir çamaşır makinesi, hem az elektrik harcar hemde çamaşır makineniz uzun yıllar sorun çıkarmaz.