Cezaevinde sayım nasıl yapılır ?

cezaevlerinin kendine has kuralları vardır. cezaevinde olan kurallar dışarıda yaşayan bir çok insana saçma ve komik gelir. o kadar saçma ve komik kurallar vardır ki… mesela bir aralar mahkumlara sayıyla don-kilot yani iç çamaşırı veriyorlardı. bunun nedeni fazla eşya ile yangın çıkartma ihtimaliymiş.

cezaevinde her gün sayım olur. sayım alınmayan gün yoktur. komple bütün cezaevinde yaşayan mahkumlar teker teker sayılırlar. hemde günde 2 defa. 365 gün, günde 2 defa cezaevinde yaşayan tutuklu ve hükümlüler sayılır. bu düzen kesinlikle hiç aksamaz.

sayım sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa gerçekleşir. bütün cezaevinin sayılması gözünüzü korkutmasın. komple cezaevinde bulunan mahkumları saymak yarım saat sürmez. sabah görevi teslim almak için gelen gardiyanlar (infaz koruma memurları) akşam vardiyasında görevli gardiyanlardan “cezaevini teslim” almadan evvel mahkumları sayar. yani 2 vardiya vardır. her iki vardiya birbirlerine cezaevini teslim ederken (cezaevini teslim etmekten kasıt, içersinde bulunan mahkumları teslim etmektir) bütün mahkumları sayarlar. mahkumlardan bir tanesi eksik çıkarsa, “eksik teslim alındı” şeklinde tutanak tutulur ve mahkum hangi vardiyanın görev saatinde firar etmişse o vardiyadaki personelden hesap sorulur. işte hesap vermemek için cezaevini teslim almadan evvel bütün mahkumlar dikkatlice sayılmak zorundadır.

cezaevinde yaşayan tutuklu ve hükümlülerin sayım işlemini gardiyan diye tabir ettiğimiz cezaevi personeli yürütür. cezaevinde bulunan mahkum sayısına oranla gardiyan vardır. ne kadar fazla mahkum varsa o kadar çok gardiyan vardır. öyle büyük cezaevleri vardır ki içinde 4000 ,5000 tane mahkum yaşar.

cezaevini ve içinde yaşayan mahkumları sevk ve idare etmekten sorumlu olan gardiyanların cezaevindeki görev yerleri birbirinden farklıdır. cezaevi blok ve kısımlardan oluşur. her kısımın ve her blogun gardiyanları farklıdır. mesela A blokda bulunan mahkumları A blokda bulunan gardiyanlar sayar. A blokta bulunan mahkumlardan A blokta bulunan gardiyanlar sorumluludur.

bütün gardiyanlar sayım saati başladığında sırayla sorumluluk alanındaki koğuş, oda veya hücrelerin kapısını açarak (bir odaya yaklaşık 6, 7 tane gardiyan girer.) içeride bulunan mahkumları saymaya başlar. sayım işlemi gerçekten çok hızlı ilerler. mahkumlar sayım anında bir arada bulunmak zorundadır. gardiyanlar odanın kapısını açar, (gardiyanların yarısı içeri girer yarısı tedbir amaçlı kapının dışında bekler) içeri giren gardiyan odadaki mahkumları teker teker ve GÖREREK sayar. sayımı alan gardiyan her bir mahkumu bizzat görmek zorundadır. sayım alındıktan sonra gardiyanlar koca kapıyı üzerinize kilitleyerek odadan ayrılır ayrılırkende bazen Allah kurtasın der, bazen iyi akşamlar der bazende hiç bir şey demeden çıkar giderler. artık diğer vardiyaya kadar kapınızı kimse açmaz.