Şalter ısınıyor şigortadan ses geliyor

şalter (ya da sigorta) bildiğimiz gibi elektrik akımında oluşan herhangi olumsuz bir durumda devreye giren ve elektrik keserek daha fazla ziyanın oluşmasa izin vermeyen şahane elektrik malzemelerinden bir tanesidir. şahane diyorum zira evimizde şalterler olmasa emin olun bir çok istenmeyen durum meydana gelir.

her şalterin kaldırabileceği elektrik yükü ayrıdır.  10 amperlik bir şaltere 30 amperlik yük bindirdiğinizde o şalter bir müddet sonra ısınarak atar ve elektriği keser. fazla elektrik yükü olmayan bir yere fazla amperli şalter koymak zararlıdır. mesela 1,5’luk bir kablolunun geçtiği yere 32 amperlik bir şalter koyduğunuzda, bu yanlıştır ! (hangi kabloya hangi şalter uygundur, kaç amper elektiriğe kaç amperlik şalter-sigorta takılması gerekir gibi soruları semtinizde bulunan uzman bir elektrikçiye bizzat giderek öğrenin. bu tip şeyler internetten öğrenilmeyecek kadar önemli ve hassas şeylerdir) delinin biri bir şey yazar ama kafasından uydurmuştur. onu okuyan başka biride o delinin söylediklerini evinde uygular ve Allah korusun yangın çıkar. dediğim gibi bu tip şeyler son derece önemli şeylerdir.

şalterin ısınması

şalterin bir miktar ısınması normaldir. üzerinden elektrik akımı geçtiği için hafif bir ılıklık normaldir. ama şaltere elinizi sürdüğünüzde çok fazla bir sıcaklık söz konusu ise ters giden bir şeyler var demektir. şalter aşırı derecede ısınıyor ve kendi kendine atmıyorsa emin olun çok ciddi bir problem söz konusudur. işte bu aşamada ne yapıyorsanız yapın yaptığını işi derhal bırakarak bu sorunu çözmeye bakın derim.

şalterden ses gelmesi

sağlıklı çalışan bir şalterden ses gelmez. şalter yani sigortadan ses geliyorsa problem var demektir. muhtemelen şaltere giren elektrik kablosu doğru düzgün sıkılmadığı için ark yapmaya başlamıştır. veya şalterin iç; mekanik kısmında bozulma olabilir. elektrik kablosu şalterin ilgili yerine sıkıca vidalanmadığında bu bölge aşırı ısınır, arada bir kıvılcım bile çıkabilir. aşağıda ki resimde elektrik kablosu, şaltere doğru düzgün vidalanmamıştır. bakın ne kadar tehlikeli bir görüntü var:

ark yapmış bir şalter
tehlikeli bir şalter

yukarıda görülmekte olan şalteri değiştirip yerine uygun bir şalter-sigorta takmadığınızda evinizde muhtemel bir yangına sebebiyet verebilirsiniz. BU KONU YEMEK YEMEKTEN SU İÇMEKTEN DAHA DAHA ÖNEMLİ BİR KONUDUR.