100 metrekarelik bir ev kaç paraya boyanır ?ev boyamak her ne kadar yaz aylarına ait bir iş olsa da aslında bu görüşe pek de uyan kimse yok.  ev boyama işinin yaz ayı kış ayı diye bir zamanlaması olamaz. ev boyamak için en uygun zaman insanların çalışma hayatındaki izin günleridir. izni olmayan bir kimse evini yazın nasıl boyasın ? çünkü ev boyama işi bir kaç saatte biten bir şey değil. en az 3,4 gün sürer. eşyaların kaldırılması, etrafın silinmesi, eşyaların yeniden yerleştirilmesi filan bir sürü iş yani 🙂 demem o ki ev boyama işinin yazı kışı yok. fırsat bulduğunuz anda bu işi yapacaksınız.

gelelim sorumuza…

100 m2 bir evimiz var, bu evi boyamak istiyoruz, bize masrafı ne olur ?

100 metrekare bir evi boyamanın maliyetinin şayet kendiniz boyayacaksanız 500-600 lira, bir ustaya boyatacaksanız 2000 lira ile 3000 lira arasında değişir.

kalite ve silinebilir boyaları tercih ederseniz 1 adet 15 litre boya ile bütün evi çok rahat bir şekilde boyarsınız. 15 litrelik boya ve fırça gibi malzemelerin size maliyeti yaklaşık 500-600 TL aralığında olacaktır. işçilik hizmeti alacaklar için, 100 metrekare bir ev için yüzeylerin durumuna, eski boyalı yüzeylerdeki boya tipine, tamir ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. mesela eski duvarlarınız tabiri caize “kaymak” gibiyse şayet fazla bir işçilik parası ödersiniz ama eski duvarlarınızda çatlaklar ve boya kabarmaları gibi tamir gerektiren işlemler varsa o zaman daha fazla işçilik parası ödersiniz. yukarıda verdiğimiz rakam, en az işçilik maliyet rakamıdır.

bu arada şunu özellikle vurgulamak isterim ki burası çok önemli:

kesinlikle markasız bir boya satın alıp boya işine başlamayın. inanın saçınızı başınızı yolarsınız. bir kat boyayı sürersiniz kapatmaz..sonra bir kat daha sürersiniz oda kapatmaz…sonra bir kat daha derken çileden çıkarsınız ! üç beş lira kar ederim düşüncesi ile satın aldığınız merdiven altı boyalar emin olun sizi daha fazla masrafa sokacaktır. başıma geldiği için söylüyorum.

piyasanın en iyi ve kaliteli… üstelik boya yaparken insanı yormayan aksine keyif veren boya markalarını aşağıda paylaşıyorum… zaten çoğunuzda bu markaları biliyorsunuz :

  • dyo
  • marshall
  • filli boya
  • Polisan


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir