En iyi kar payı veren katılım bankası

katılım bankası  demek normal bankaların aksine faizsiz bankacılık sistemi demektir. türkiye’de katılım bankalarına talep bir hayli fazladır. bugün türkiye’de ziraat katılım, vakıf katılım olmak üzere 2 adet devletin bankası; kuveyt türk, albaraka, türkiye finans olmak üzerede üç adet özel sermayeli katılım bankası vardır.

2018 yılı içerisinde yukarıda zikredilen katılım bankaları arasında en fazla kar payı veren banka kuveyt türk katılım bankasıdır.

kuveyt türk katılım bankası diğer katılım bankalarına oranla yüksek kar payı getirisine sahip olduğu gibi hizmet anlamında da diğer bankalarının bir kaç adım ötesinde gider. kuveyt türk katılım bankası bana göre teknolojiyi en iyi kullanan katılım bankasıdır. ki çağımız malum olduğu üzre teknoloji çağıdır. ayrıca kuveyt türk’ün şube sayısı çoktur ve atm’leri gerçekten çok iyi ve hızlı çalışır.

bizim burada anlatmak istediğimiz asıl mesele, katılım bankaları arasında en yüksek kar payını veren bankanın hangisi olduğudur. ama diğer yandan söz konusu bankalar hakkında bir iki kelam tespit yapmadan da geçmeyeceğiz. özellikle güvenlik alanında var olan tecrübelerimizi burada paylaşacağız.

teknolojiyi kullanma anlamında en iyi katılım bankasının kuveyt türk olduğunu ifade ettim. diğer bankaların internet siteleri adeta 50 yıllık şeylerle dolu. teknolojinin o kadar gerisinde kalmışlar ki bunu bilen bilir.

hele şu ziraat katılım bankasının web sitesi tam bir felaket. doğru düzgün menü yok. bir kaç buton koymuşlar hepsi o kadar. aynı şekilde albaraka türk, ve türkiye finans. bana göre 5 para etmez.

bana, saydığım bu bankalar (kuveyt türk hariç) güvende vermiyor, neden mi ?

diyelim ki ziraat katılım bankasında paranız var ve internet bankacılık sisteminizde açık. tanıdığınız bildiğiniz birisi bankanıza girerek içindeki paraları bir anda boşaltır. ziraat bankasına kaç kere mail yolladım, onlara dedim ki, siz neden kuveyt türk katılım bankası gibi “tanımlı hesap” uygulamasına geçmiyorsunuz ? sizin müşterilerinizin büyük bir çoğunluğu yaşlı insanlar ve bu yaşlı insanların bir çoğu internet nedir, online bankacılık sistemi nedir bilmez. hiç bir şekilde olumlu cevap alamadım.

söylediğim şey şuydu, basit ama o kadar güvenli bir şey ki; bakın okuyun sizde bana hak vereceksiniz:

kuveyt türk katılım bankasında tanımlı hesap oluşturuyorsunuz… diyelim ki yapı kredi ya da garanti bankasını diğer banka hesabı tanımla menüsünden sisteme tanımladıktan sonra başka hiç bir bankaya para transferi yapamıyorsunuz. ben şu an size internet bankacılık şifremi versem de ve siz benim kuveyt türk hesabıma girseniz de paramı dışarıya çıkartamazsınız. işte görüyorsunuz değil mi ne kadar güvenli bir sistem ? çünkü artık günümüzde şifreleri çalmak, sim kartı kopyalamak zor işler olmaktan çıktı.

diğer yandan, katılım bankasına para yatıran bir insanın yatırmış olduğu parayla bir işi yoktur yani sürekli hesabına girip de sağa sola para transferi yapmaz. parasını bir katılım bankasına yatırır ve 2,3 sene hiç dokunmadan o parayı uyumaya bırakır. işte bu yüzden kuveyt türk hesabına tanımlı banka eklersen; para, eklediğin o bankadan başka bir bankaya transfer edilmez. hiç bir bankayı eklemezsen hiç bir bankaya para çıkışı yapamazsın; paran adeta banka içerisinde hapsolmuş olur. bu durumdan kurtulmak istiyorsanız müşteri hizmetlerini aramanız gerekir. müşteri hizmetlerini arayarak hesabınızdaki bu kısıtı kaldırabilirsiniz. müşteri hizmetlerini aradığınızda hemen sizin hesabınızdaki kısıtı kaldırmıyorlar tabi ki 🙂 size sorular soruyorlar, oluşturduğunuz telefon bankacılığı şifrenizi girmenizi istiyorlar, telefonunuza gelen sms istiyorlar yani bir kaç zor güvenlik aşamasından geçtikten sonra bu kısıtı kaldırıyorlar.

bankanızda ki paranızı hackerlerdan korumak için benim size önerebileceğim ÖNEMLİ iki şey var: bunlardan ilkini yukarıda izah ettim yani tanımlı bir banka hesabı oluşturun ve paranız oluşturduğunuz bu hesaptan başka bir hesaba transfer EDİLMESİN.

ikinci yöntem dahada güvenli ama bunu yapmak için bizzat şubeye gitmelisiniz.

herhangi kuveyt türk şubesine gidin. internetten günlük havale-eft-başka banka kartı ödeme gibi dışarıya para çıkışına izin veren bütün her şeyin limitini sadece GÜNLÜK 100 lira yapın. aylık toplam tranfer limitinizde 1000 lira filan olsun…

banka limiti otomatik 70 bin sanırım. yani günde 70 bin eft limitiniz vardır. siz bu limiti 100 liraya düşürdüğünüzde ya da 10 liraya, banka hesabınıza birileri girse bile 10 liradan başka para çalamaz 🙂 ve işin en güzel kısmı ise bu güvenlik tedbiri sadece şubeye giderek gerçekleşiyor ve tekrar şubeye giderek kaldırılabiliyor… bizzat kendiniz gideceksiniz, kimliğinizi ve sizi görecekler. bunu niçin söylüyorum ? şunun için söylüyorum, müşteri hizmetlerine telefonla bağlandığınızda onu bir şekilde kandırabilirsiniz. kimse yapmaz ama babanızın şifresini biliyorsun diyelim… babanızın telefonunu da elinize geçirdiğinizde işte tamam her şey… bankadaki parayı boşaltabilirsiniz ama siz banka günlük-aylık limitlerini şubeye giderek 10 liraya çekerseniz şifrenizi bilen ve telefonunuza sahip olan biri bile bu limitleri eski haline döndüremez. döndürdüğü anda banka görevlisi suç işlemiş olur çünkü ıslak imza karşılığında bu limitler değiştirilmektedir ayrıca bankanın güvenlik kameraları vardır filan…

konu nereden nereye geldi ama iyide oldu.

ben sizin yerinizde olsam para mı kuveyt türk katılım bankasına yatırırım.

ben burada kuveyt türk bankasının reklamını filan yapmıyorum ki zaten benim reklamıma ihtiyaçları yok. ben hizmetlerini sevdiğim için, kar payı oranları yüksek olduğu için ve banka bana güvenli geldiği için size sadece düşüncelerimi söyledim. kabul edip etmemek zaten sizin elinizdedir.

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.