İslami oteller gerçekten islami mi?

bir şeyin başına islami kelimesi geldiğinde çok açık olarak istismar edilmeye başlanıyor. istismar, islami otel olduğu söylenen mekanlar içinde geçerli bana göre…

ülkemizdeki otel fiyatların uçtuğu şu günlerde sektörün birde iş yapamamaktan yakınması bana çok komik geliyor.

ülkemizde otel fiyatlarının uçtuğunu söyledim. benim burada irdelemek istediğim asıl konu islami oteller. diğer otellerin hali şu anda beni ilgilendirmiyor. en azından diğer diğer oteller “ben islami otelim” demedikleri için islami anlamda herhangi bir sorumluluk altına da girmemiş oluyorlar. ama ya islami olduğu söylenen oteller ?

yıllar önce antalya’da adı ve sanı islami olan ve web sitelerinde islami usul ve kurallara riayet ettiğini söyleyen bir otele gitmiştim. daha otele girişte midem bulanmıştı. lobide duran elamanın yanında bulunan bayan görevliye sarkıntılık ediyor olması, salak salak espiriler yapıyor olmasından sebep hayretler içerisinde kalmıştım. içimden, daha girişte böyle rezillikler yaşıyorsak kim bilir bizi içeride ne gibi süprizler bekliyordur dedim ve haklı çıktım. mayoyla otelin içinde gezen bayanlar, hiç bir şekilde islami hassasiyete sahip olmadan otelin içerinde dolanan erkekler filan. derhal otelden ayrıldım.

diğer yandan islami dedikleri otellerin fiyatları diğerlerine göre abartılı denilebilecek çapta pahalı. bunun nedeni ise islami otellerin fazlaca yaygın olmadıklarından kaynaklanıyor. genelde normal diye tabir ettiğimiz oteller çoğunlukta. ee bir şey az ise ve fazlaca talep görüyorsa ve talep gören şeyin sahipleri de bunun farkındaysa fiyatları iki katına çıkartmaktan hiç çekinmezler.

bugün avrupanın bir çok bölgesinde bulunan şirketler yüzde 10 ya da yüzde 20 kar ettiklerinde yarabbi şükür der ve kenara çekilirler ama bizim memleketimizde yüzde 10 ve 20 kar ile iş yapmaz kimse. bizimkiler yüzde 200 yüzde 500 kar etmeden para kazandım demezler. aynı şey emlak piyasası içinde geçerlidir. bugün normal bir evin maliyeti 80 ila 100 bin arasındadır. ama bu evleri 700,800 bin liraya satarlar sonrada emlak piyasasında hareket yok diye ağlarlar. bana göre bu rantçıların, fırsatçıların aç kalması hatta açlıktan gebermesi sevindirici bir gelişmedir. hiç acımadan 100 bine imal ettiğin bir daireyi 800 bine satıyorsan başına her türlü bela geldiğinde de ağlayıp zırlamayacaksın.

konu nereden nereye geldi.

türkiye’deki otellerin bir çoğu akdenizde, antalya ilimizde bulunur. bu otellerin bazıları az evvelde zikrettiğim gibi islami adı altında faaliyet gösterir. islami olduğu söylenen bu otellerin mimari yapısı, içi, dışı, çevre düzenlemesinden tutunda havuzu bilmem nesi diğer otellere göre yerlerde sürünürken fiyat olarak ise normal otellerin üzerindedir. bu kadar şimarıklık ve pervasızlık emin olun başka bir alanda söz konusu değildir. otelin “islamilikle” alakası olmadığı gibi aynı zamanda bakımsız ve eskidir ama fiyatlar diğer otellerin üzerindedir. bizim insanımızda böyle bakımsız ve pahalı otellerde sırf adında “islami” ibaresi var diye tatil yapmak için sıraya girer.

islami olduğu söylenen bir çok otelde vakit geçirdim ama hakikaten islami hassasiyete sahip olan bir tanesine de denk gelmedim. ben islami otel diye gittiğim bir mekanda orta yerde yarı çıplak gezen insanları görmek zorunda değilim.

otelin yetkilileri bu türden davranışlara müdahale ettikleri zaman müşteri kaybına uğrayacakları için insanları hayatına karışmak istemiyorlar. bizde hiç kimsenin hayatına karışılmamasından yanayız, bırakın insanlar istediği gibi gezsin dolaşsın ama bir yerin tabelasında islami ibaresi varsa o yerde bazı vasatlara dikkat edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

son olarak devletin bu işe gerçekten de el atması gerekiyor. islami kimlik altında faaliyet gösterdiğini söyleyen otellerin hem abartılı fiyat üzerinden hizmet vermesi hem de islami usullere aykırı hareket etmesi bana göre kendi işleyişine bırakılacak bir konu değildir.

 

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.