Sarıyer hamidiye etfal hastanesi ve çocuk acil bölümü

sarıyer ilçesine bağlı ama çayırbaşı’nın az ilerisinde, bahçeköy sınırları içerisinde bulunan bir hastane. burası şişli etfal hastanesine bağlı bir yer. şişli etfal hastanesinin bazı bölümleri buraya taşındı. 10 numara bir hastane, ayrıntılarını az sonra ele alacağız.

bir yakınımız çocuğu gece vakti hastalandı. kağıthane ilçesinde ikamet eden yakınımla birlikte kağıthane devlet hastanesi gittik. o biçim sıra var, hava soğuk, şakır şakır yağmur yağıyor ve bir sürü sıra bekleyen insan, yaşlısı genci bir sürü insan… öhöö öhhö öksürüyorlar…

kağıthane devlet hastanesinin aciline girdik, hasta kaydı yaptırıp barkod alacaz. hasta dediğimiz iki buçuk yaşında minik bir bebek. sıra bize geldi ve görevli arkadaş “abi burası çocuk hastalara bakmayabilir, siz en iyisi sarıyer etfal hastanesi çocuk acil bölümüne gidin” dedi…

ben etfal hastanesini şişlide biliyordum meğersem söz konusu hastanenin çocuk bölümünü sarıyer bahçeköy’e taşımışlar. arabaya atladık ve kağıthane devlet hastanesinden sarıyer hamidiye etfal eğitim ve araştırma hastanesinin çocuk acil bölüme doğru yola koyulduk, aradaki mesafe kısa, fazla uzun değil… zaten gece vakti olduğu için yollar da bomboş. 10,15 dakikada söz konusu hastaneye ulaştık. çocuk acil bölümünden içeri girdik, hasta kaydı yaptırıp bardod almak için sıradayız…etfamızın bebek dolu. ama Allahım’ım, bizde sadece bizim evladımız hasta sanıyoruz. neler neler var ! el kadar bebeler, kimisi battaniyeye sarılı, kimisi don kilot ateşler içinde kıpkırmızı. bardok aldık ve sıramızı bekliyoruz. sıra beklerken mahalleden bir kaç tanıdık 🙂 onlarda bizim gibi buranın yeni açıldığından haberleri yok.

2,5 yaşındaki bebeğimiz öyle öksürüyor ki, 15 saniyede bir köpek sesi gibi tuhaf ve tehlikeli bir ses çıkartıyor. öksürük hiç durmuyor…bu durum bir hemşirenin dikkatini çekti. eliyle bize işaret yaptı, yanına gittik ve çocuğu dinledi hemen sıradan bizi aldı ve sarı alan yönlendirdi, bu çocuğun sırada beklemesine gerek yok acil bir durum söz konusu dedi.(muayene sırasını bekleseydik en az 1,5 saat daha beklememiz gerekecekti ve çocuk bu zaman zarfı içerinde perişan olacak) sarı alana gitmeden damar yolu açıldı ve kanı alındı. sarı alanda çocuğa hava verdiler ve çocuk bir müddet sonra rahatladı, öksürüğü kesilir gibi oldu. öyle kötü öksürüyor ki insanın ciğeri kopuyor, içi acıyor duyunca…

kan testi yapıldı ve gerek görülmüş olacak ki minik kızımız kırmızı alana alındı. kırmızı alan en önemli çocuk hastaların bulunduğu bölge. bir bayan birde bay doktor geldi, çocuğa baktı, sırtını dinledi ve ileri derece bronşit olmuş dedi. bir antibiyotik yazdı ve bizi eve yolladı, 2 gün son gelin dedi… 2 gün ilacı saatinde verildi… 2 gün sonra tekrar aynı yerde, kırmızı alandayız… bu sefer randevu almak, sıra beklemek yok; direk gelin buraya dedi doktor zaten sizin kaydınız var… aynı doktor tekrardan muayene etti hastamızı ve 2  gün içinde hiç bir iyileşmenin sağlanmadığını gözlemledi. “hastayı yatıracaz” dedi.. bizde zaten inşallah yatırırlar diye dua ediyoruz. çünkü hastanede kalması evde kalmasından bir milyon kat daha iyidir. evde ne yapacaz ki ? anca şurup ver, elinden başka bir şey gelmiyor; çocuk gözünün önünde eriyip gidiyor… ama hastane böyle mi ? her türlü imkan var, tahlil, tetkik, serum, ilaç ve en önemlisi uzman doktorlar…

doktorumuz çocuğu yatıracağız ama yukarıda yer yok dedi ve 1 gün bizi kırmızı alanda beklettik. hay hay dedik… kırmızı oda dediğimiz yerde güzel, tek odalı bir yer. yanında bir refakatçi kalıyor. ve sürekli doktorlar gelip bebekle ilgileniyorlar.

bir sonraki gün…

bizi aynı hastanenin 3 katına aldılar . burası öyle bir yer ki, sadece bayan refakatçi alıyorlar buraya. kesinlikle uyulması gereken kuralları var buranın. bildiğiniz devlet hastanelerinden değil yani burası. bebeklere burada müşahede altında tutuyorlar. giriş çıkış izne tabi. kafanıza göre girip, kafanıza göre çıkacağınız, lak lak yapıp saçma sapan hareketlerle insanları sinirlendireceğiniz (hastane içinde çiğ köfte yapmak misali) bir yerde değil burası. çocuğun sadece babasının içeri girmesine izin veriyorlar oda saat akşam 7 ila 8 arası. bunun dışında kim olursanız olun girmek yasak. babasından başkasının hastayı ziyaret etmesi kesinlikle yasak. ve yanında kalacak olan refakatçi ise ya anne olacak ya da 18 yaşında büyük bir bayan. erkeğin refakatçi olarak kalmasına izin yok.

bu katta kırmızı alandan yollanan ve bakım gerektiren hasta bebekler var. burada bebeklerin günlük olarak muayeneleri yapılıyor, kan testleri yapılıp değerler tetkik ediliyor, günden en az 5,6 defa doktorlar ve hemşireler tarafından minik hastalar kontrol ediliyor.

mükemmel bir yer…ben o kadar hastane gezdim, özel hastaneler de dahil bir çoğunun burası gibi konforlu ve temiz olmadığını gördüm. mis gibi bir oda verdiler bize… oda 2 kişilik. bazı odalar tek ve bazıları 3 kişilik. artık hangisine denk gelirseniz…odanın içinde sıfır sayılabilecek elbise dolapları, 100 ekran bir lcd televizyon, mini bir buzdolabı, duş alıp banyo yaparak rahatlayabileceğiniz tertemiz bir wc, telefonunuzu şarj edebileceğiniz bir çok priz, son derece rahat ve çektiğinizde anında güzel bir yatağa dönüşebilen refakatçi yatağı.. refakatçilere verilen 3 öğün lezzetli yemekler… ve daha bir sürü güzel şey… inanın gurur duydum. ülkemiz böyle güzel şeyleri sonuna kadar hak ediyor.

biz memleketimizin kötü olan şeylerini eleştiriyorsak işte böyle güzel yönlerini tabi ki öne çıkartacağız, reklamını da yapacağız, öveceğiz de… temennimiz, böyle güzel ve kaliteli hastanelerin bütün ülkemize yayılması, her yerde böyle güzel hastanelerimiz olsun.

hastane kadar önemli başka bir şey olamaz. hastanenin ne kadar önemli bir şey olduğunu, cebinizde ki paranın bile sağlığınız olmadıktan sonra bir halta yaramadığını hasta olunca, hastane kapılarında gezince anlıyorsunuz. her ilçeye adam akıllı tam teşekkülü, o ilçenin bütün yükünü kaldırabilecek ve insani değerlerle ve insan onuruyla örtüşen hastane yapılmalı. bunun aması falan filanı yok…

hasta bebeğimiz bu güzel ortamda tam 8 gün kaldı. tamamen düzeldikten sonra hastamızın çıkışını verdiler. tek kuruş para ödemeden çıktık geldik.

orada; sarıyer etfal hastanesi çocuk acilde bulunan, bizlere emeği geçen ve özellikle bizi ilk gün sırada bekletmeyip de direk sarı alana yönlendiren hemşire başta olmak üzere bütün doktorlara yürekten teşekkürlerimizi bildiriyoruz.

sarıyer etfal hastanesine nasıl gidilir ?

kağıthane çeliktepe tarafından bu hastaneye gitmek için metroya binin son durakta inin yani hacıosman’da ineceksiniz…indikten sonra yukarı çıkın ve hemen orada birine sorun 42HM neden kalkıyor ? sadece 100 metre yürüyeceksiniz. 42 HM 10 dakika arayla kalkan bir otobüstür. 42HM’ye bindikten sonra ya 4 ya da 5 durak sonra hastanenin tam önünde iniyorsunuz. 42 HM yolculuğunuz trafiğin durumuna göre 10 ya da 20 dakika arasında değişiyor.

hastane adresi: kazım karabekir paşa mah, bahçeköy cd. no:64 d:64, 34453 sarıyer/istanbul.

telefonu: (0212) 338 63 00

aşağıda haritası görülmektedir…