Fatih nişanca camii, yeniden oradayım…

istanbul fatih atikali mahallesi, nişanca caddesi üzerinde 23 numaradadır nişanca camii. ben bu camiye 2014 yılında gitmiş ve elimdeki fotoğraf makinesiyle bir sürü resmini çekmiştim. şimdi ise ramazan ayı münasebetiyle yeniden gitme fırsatım oldu. yani şunu söyleyebilirim ki, bu cami benim en sevdiğim camiler arasındadır. hayranım bu camiye… ne sağlam, ne ince işçilik, ne harika bir eser bırakmış bize ecdadımız.

caminin sağlam olduğunu nereden biliyorsun diyeceksin. haklısınız ! ben mimar ya da müteahhit filan değilim ama sizde bu camiyi yakından incelediğinizde ne kadar sağlam bir yapı olduğuna inanacaksınız. yahu adamlar blok blok mermerleri getirmişler koymuşlar her yere. duvarların kalınlığı ise insan boyunda, daha ne olsun.

caminin tarihi ve günümüze kadar gelen süreci hakkında herhangi bir araştırma yapmadım. bende bir çok insan gibi kabaca bilgilere sahibim. bu cümleden olarak; fatih nişanca camii hakkında “özetle” bilgi sahibi olmak isteyenler için (kendimde dahil)  bu bağlantıyı veriyorum. tam detaylı bilgiler internette vardır eminim. dedim ya işin derinlemesine dalmıyorum.

ben bu yazımda nişanca camisinin tarihi hakkında bilgi vermek yerine daha ziyade caminin resimlerini paylaşacağım.

bundan 5 sene evvel 2014 yılında bir vesileyle gittiğim söz konusu caminin iç ve dış görüntüleri:

NOT: resimler daha büyük pikselli idi. sayfanın açılmama ihtimaline karşı bu yoğunluğu epey düşürdüm. söz konusu resimlerin orjinal boyutlarını isteyen olursa yollayabilirim. mail adresim burada var.