Korucuk fahrettin paşa camii adapazarı/sakarya

korucuk fahrettin paşa camiini tesadüf gördüm. adapazarı korucuk’da yakınlarım var ve arada bir ziyaretlerine giderim. korucuğa gittiğimde kulağıma kulaklığımı takar ve o sessiz harika yollarda yürüyüşümü yaparım. tam gezmelik, tam yürüyüş-spor-koşu yapmalık bir yer.

korucuğa en son 3 ay önce gelmiştim ancak korucuk fahrettin paşa camiinin buluğu güzergaha gitmeyeli en az 1,5 sene olmuştur. (caminin konumu yazının en sonunda) korucuk fahrettin paşa camii’nin buluğu yerde daha önceden yürüyüş yaptığım için oraları çok iyi bilirim. önceden söz konusu güzergahta bu cami yoktu ne zaman yapıldı bilmiyorum.

korucuk fahrettin paşa camii tabiri caize uydur kaydır yapılmış bir cami hatta cami demeye bile gerek duymuyorum zira camiyle uzaktan yakından alakası yok. insanlardan yardım alınarak yapılan bir yer. herhalde maddi imkansızlıklardan kaynaklı olacak ki korucuk fahrettin paşa camii yarım yamalak yapılıp bırakılmış.

caminin resimlerini çektim, şu minarenin haline bakınız ? böyle minaremi olur ? eğri büğrü yamuk yumuk bir minare. yapmak için yapılmış baştan savma bir iş. hiç olmamış ve hiç yakışmamış. madem para yok o zaman yapmayın. böyle bir minare mi olur. para biriktirilir ve para biriktirildikten sonra cami yapımına devam edilir. ayrıca fahrettin paşa camii suları da akmıyor. bir yudum su içmek istedim ama maalesef fahrettin paşa camii sularınında akmadığını gördüm. ben bu camiyi 3,4 ay gibi bir zamanda cillop gibi şık ve yakışlı binaların mantar gibi birbiri ardına dikildiği korucuğa hiç yakıştıramadım.

One comment

  1. Minarenin en tepesinde bulunan sivri honi gibi cisimin altına demir varil koyup boyamışlar pes yahu ayıp valla.

Comments are closed.